Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystartował z nowym projektem „Cicho…sza…” w drodze skierowanym do młodych widzów, w tym do dzieci ze spektrum autyzmu. Instytucja odwiedziła już Bielsk Podlaski, gdzie zaprezentowała spektakl.
„Cicho… Sza…” w drodze jest kontynuacją projektu „Cicho…sza…” zrealizowanego w ramach programu „Kultura Dostępna 2020”.
– Niestety, z powodu pandemii nie udało nam się zaprezentować premiery na żywo. Musieliśmy przenieść ją do sieci. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że dzięki projektowi „Cicho… sza… w drodze” możemy wreszcie zagrać to przedstawienie z udziałem widzów – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
Spektakl „Cicho… sza…” jest oparty na ludowych, podlaskich pieśniach i legendach. Przedstawienie w reżyserii Adama Biernackiego to opowieść o trzech siostrach i chorej matce. Dziewczęta chcą pomóc rodzicielce, dlatego postanawiają zdobyć wodę z cudownego źródełka, którego strzeże potwór. Przedstawienie powstało w ścisłej współpracy ze specjalistami (logopedą, psychologami, terapeutami), dzięki czemu jest również doskonałą propozycją dla dzieci ze spektrum autyzmu.
– Unikamy na przykład ostrego światła, czy głośności. To wszystko jest zrobione bardzo powoli i spokojnie. Ekspresja aktorska jest bardzo ograniczona, jest duża powtarzalność. I to też budzi pewien rodzaj bezpieczeństwa u naszych odbiorców – wyjaśnił Adam Biernacki, reżyser.
Pierwszym przystankiem na trasie projektu „Cicho… Sza…” w drodze był Bielsk Podlaski. Spotkanie z aktorami oraz przedstawienie spotkały się z serdecznym odbiorem widzów.
– Mieliśmy okazję wystawić sztukę w Bielskim Domu Kultury, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Spektakl „Cicho… sza…” bardzo się podobał małym widzom. Słychać było gromkie brawa, a także pozytywne opinie nauczycieli. Pracownicy domu kultury stworzyli nam bardzo dobre warunki do pracy. Cieszymy się, że możemy poznawać inne sceny, również te mniejsze i jest to kolejne doświadczenie. Mam nadzieję, że częściej będziemy brać udział w takich projektach – skomentowała Anna Kopeć, charakteryzatorka Teatru Dramatycznego.
Po prezentacji spektaklu, każdy widz na pamiątkę otrzyma karty pracy, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z teatrem. Zadanie zakłada również przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli. Uczestnicy dowiedzą się, jak rozwijać zainteresowania teatralne wśród dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
– Mały widz to wdzięczny widz. Jeśli coś mu się podoba, pokazuje to całym sobą, wstaje z fotela, skacze, krzyczy „Uważaj, Żaba!” albo „To Królewicz!”. Po pierwszym pokazie w Bielsku utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to najbardziej szczera i spontaniczna publiczność, której reakcje są najlepszym dowodem na sukces naszego spektaklu. Przed nami jeszcze 6 miejscowości i już teraz wiemy, że widownie będą zapełnione po brzegi. Pakujemy scenografię, zabieramy zespół aktorsko-techniczny i ruszamy w dalszą drogę – stwierdziła Aneta Peszko, specjalista ds. edukacji teatralnej.
Po udanym pokazie w Bielskim Domu Kultury, białostoccy twórcy odwiedzą:
– Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie – 4.12.2024,
– Sokólski Ośrodek Kultury – 5.12.2024,
– Dom Kultury w Łapach – 7.12.2024,
– Grajewskie Centrum Kultury – 10.12.2024,
– Gminne Centrum Kultury w Gródku – 12.12.2024,
– Ośrodek Kultury w Sejnach – 18.12.2024.
Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny, a dystrybucją wejściówek zajmują się miejscowe ośrodki i domy kultury.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Partnerami medialnymi projektu są: Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, BiałystokOnline, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto i Niebywałe Suwałki.