Recenzje

Ciekawostki dla ambitnych

Simn King, Clare Nasir: Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych. Rebis, Poznań 2020 – pisze Izabela Mikrut.

„Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych” to nie kolejny kioskowy zestaw upraszczanej maksymalnie wiedzy, chociaż znajdzie się tutaj i pytanie o to, jak powstaje tęcza i o to, dlaczego niebo jest niebieskie. Jednak w olbrzymiej części będzie to zestaw zagadnień i wyjaśnień bardzo złożonych i wymagających naukowego podejścia. Simon King i Clare Nasir nie kierują się do szerokiego grona odbiorców – trafiają do tych, którzy rzeczywiście chcą pogłębić wiedzę i których nie zmęczy styl. Autorzy wyszukują tematy, które wiążą się często z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, ale też takie, do których zwykli odbiorcy samodzielnie by raczej nie dotarli. Osobno zajmują się tematem słońca (między innymi występowaniem burz słonecznych, zajrzą też do wnętrza atmosfery słońca), osobno – chmurami, ale tu już nie będą powielać wiadomości, które każdy powinien otrzymać podczas lekcji geografii – zamiast przepowiadania pogody z chmur, zajmą się najrzadszymi i najciekawszymi rodzajami chmur (nie pomogą w tym rzadkie i ciemne zdjęcia, ale temat wystarczy do rozbudzania zainteresowania). Ponieważ najbardziej intrygują ich zjawiska ekstremalne i niezwykłe, znajdą miejsce na omówienie cyklonów i huraganów, a nawet ognistych trąb powietrznych – to wszystko, czego odbiorcy na co dzień nie mają szans zauważyć, zostanie tu przedstawione i wyjaśnione.

Żeby uruchomić wyobraźnię dorosłych czytelników, autorzy sięgają też po opowieści pogodowe z różnych planet – przedstawiają sytuację pogodową w kosmosie – to ciekawostka, która również pokazuje, że wszechświat jest pełen tajemnic. Dla pozostających na Ziemi mają opowieści o technice, która korzysta z prognoz pogody, o pogodzie, która może wpłynąć na wyniki wojny i o tym, jak i dlaczego przez działalność człowieka zmienia się klimat. Jednym z bardziej atrakcyjnych motywów może tu być zasiewanie chmur – bo kwestię promieniowania UV czy dziury ozonowej już zapewne odbiorcy poznali.

Czy pogoda może zabić i czym są słońca poboczne, jak przepowiada się pogodę i jak się na nią wpływa – to zagadnienia, które powracają w kolejnych rozdziałach. System pytań i odpowiedzi przydaje się w konstrukcji tomu – pozwala odrobinę rozrzedzić narrację, daje szansę na wytchnienie od hermetycznych wyjaśnień i dzieli wiedzę na mniejsze, łatwiej przyswajalne porcje. Simon King oraz Clare Nasir nie próbują przymilać się czytelnikom, nie chcą upraszczać opowieści, bo zdają sobie sprawę z tego, że zbyt dużo takich zalewa rynek. Wolą postawić na rzetelność, naukowy język i wiadomości z górnej półki – żeby dać czytelnikom przekonanie, że prognozy pogody to nie tylko banalne opowiastki telewizyjnych prezenterów, a cała machina, potężna dawka informacji, które trzeba przeanalizować. „Jak pachnie deszcz” to publikacja dla ambitnych czytelników – nie da się jej potraktować jako rozrywkowej, chociaż z pewnością zachęci do uważniejszej obserwacji otoczenia i do sprawdzania pogodowych zjawisk na co dzień.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,