Zapowiedzi

CIRCUS CARAVANA – premiera międzynarodowego spektaklu wizualno-muzyczno-ruchowego o tematyce uchodźczej w Krakowie

28 kwietnia o godz. 17:00 Teatr KTO zaprasza na plac Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle. W ramach projektu ICEBREAKING odbędzie się tam premiera, a zarazem jedyna prezentacja w Polsce, międzynarodowego spektaklu bez słów pt. CIRCUS CARAVANA, podejmującego tematykę zacieśniania więzi pomiędzy mieszkańcami krajów V4 a uchodźcami z Ukrainy. W spektaklu występuje trójka aktorów Teatru KTO – Paulina Lasyk, Sławomir Bendykowski i Mieszko Syc.

Czyj dom i ziemia giną, ten jakby nie istniał, jakby życie stracił.

Olha Zaporozhye

Wierzę w moc sztuki jako formę bycia razem.

Jerzy Zoń

CIRCUS CARAVANA

międzynarodowy spektakl wizualno-muzyczno-ruchowy bez słów

Premiera: 28 kwietnia 2024 roku, godz. 17.00

Kraków, plac Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle

Wstep wolny

W ramach projektu ICEBREAKING, cztery partnerskie instytucje z koordynacją The Ensemble of Irregular Theatre stworzyły widowisko plenerowe CIRCUS CARAVANA. Spektakl ten skupia się na tematyce zacieśniania więzi pomiędzy mieszkańcami krajów V4 a uchodźcami z Ukrainy. Przedstawienie stworzone w konwencji społecznej inkluzywności, przełamuje uprzedzenia, ukazuje korzyści płynące ze współistnienia w zróżnicowanej zbiorowości i zbliża ludzi do siebie.

W kraju wybucha wojna. Tamtejszy cyrk rozpada się, a jego artyści rozpraszają się po świecie, szukając nowego miejsca dla siebie i swej cyrkowej areny. Kogo spotkają na nowej drodze? Jaki los czeka ich na obczyźnie i czy zdołają zapuścić tam korzenie?

Przedstawienie muzyczno-wizualno-ruchowe, czerpiące z elementów świata cyrku i groteski, porusza problem uchodźców i ich akceptacji. Spektakl obnaża sztucznie wznoszone mury uprzedzeń, przynosi wiarę w ludzkie odruchy, reanimuje marzenia. Przywraca nadzieję na przyszłość w bardziej tolerancyjnym świecie. A może to tylko utopijna bańka?

Libretto/scenariusz: Petr Novotný & Tomáš Kout (CZ), Jana Mikitková (SK)
Dramaturgia i produkcja: Ján Fakla (SK)
Scenografia: Tomáš Žižka (CZ)
Kostiumy: Anna Weszelovszky (HU)
Muzyka: Róbert Mankovecký (SK)
Współpraca ruchowa: Ladislav Cmorej (SK)
Nadzór reżyserski: Jerzy Zoń (PL)
Reżyseria: Jana Mikitková (SK)

Obsada: Sławek Bendykowski, Paulina Lasyk, Mieszko Syc (PL), Gergely Kiss, Dorottya Podmaniczky, Bálint Turai (HU), Angela Nwagbo, Daniela Voráčková (CZ), Anton Eliáš, Dušan Krnáč (SK)

Wsparcie aktorskie i techniczne, asystenci reżysera: Henrich Žucha, Milan Slama (SK)

Tłumaczenia: Marek Boháč (SK)

Wsparcie produkcyjne: Marta Gebhardt (PL), Andráš Mezö & Veronika Gallyas (HU), Liudmyla Batalová (UA)
PR i media: Eva Sládková
PR i media społecznościowe: Ema Rajčanová

CHEF OF THE CIRCUS

krótkometrażowy film dokumentalny o losach artystów cyrkowych i dyrektora Ilyi Borsuka

Premiera: 28 kwietnia 2024 roku, 19.00

Kraków, Teatr KTO ul. Zamoyskiego 50

Wstep wolny

Film dokumentuje kilkudniową podróż Ilyi, niegdyś szefa kuchni cyrkowej, który w czasie wojny został wolontariuszem. Jego wyprawa z pomocą humanitarną dla miast na linii frontu rozpoczyna się we Lwowie, w zachodniej Ukrainie.  Podczas peregrynacji w głąb Ukrainy i we wspomnienia Ilyi, kamera rejestruje opustoszałe krajobrazy miast górniczych, spotkania z żołnierzami i cywilami dotkniętymi wojną i niepewnością.

Autor, operator kamery, montażysta, reżyser: Sashko Brama (UA)

Kompozytor: Włodzimierz Palianyczka (UA)

Reżyserzy dźwięku: ISON Production

Produkcja i teksty: Liudmyła Batalowa (UA)

ICEBREAKING to międzynarodowy projekt teatralny, realizowany przez obywateli Grupy Wyszehradzkiej (V4) i uchodźców z Ukrainy. W pierwszym etapie przedsięwzięcia partnerzy z Czech, Słowacji i Ukrainy przeprowadzili badania i pikniki sąsiedzkie wśród ukraińskich społeczności w Pradze, Budapeszcie, Bańskiej Szczawnicy i Krakowie. Powstało pierwsze libretto przedstawienia oraz film reportażowy Icebreaking. Na warsztatach w Bańskiej Szczawnicy utworzono wspólny zespół kreatywny i pilotażową produkcję HUMAN CARAVANA. Następnie, podczas 4 rezydencji odbywających się w Bańskiej Szczawnicy, Pradze, Budapeszcie i Krakowie powstał plenerowy spektakl w duchu teatru włączającego. CIRCUS CARAVANA będzie zaprezentowany w krajach V4 i w Ukrainie oraz na międzynarodowych festiwalach w Europie.

PARTNERZY W PROJEKCIE ORAZ WIĘCEJ INFORMACJI O ICEBREAKING >>> https://teatrkto.pl/projekt-icebreaking/

Projekt został wsparty przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz program Kreatywna Europa Unii Europejskiej w 2023 roku.

Projekt finansowany przez Unię Europejską. Opinie i poglądy wyrażone są jednak wyłącznie przez autora(ów) i nie muszą koniecznie odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani EACEA. Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca dotacje nie ponoszą odpowiedzialności za te opinie i poglądy.

Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.

Przygotowanie literackiego szkicu produkcji było wspierane przez publiczne fundusze w formie grantu od Rady Sztuk Słowacji.

Komentarze
Udostepnij