Zapowiedzi

Co łączy Jima Morrisona, Joan Didion, Marcela Duchampa, Igora Strawińskiego i słoneczne Los Angeles? Eve Babitz!

Eve Babitz
„Eve w Hollywood”

Tłumaczenie: Andrzej Wojtasik

Premiera: 29 września

Co łączy Jima Morrisona, Joan Didion, Marcela Duchampa, Igora Strawińskiego i słoneczne Los Angeles?
Eve Babitz!

Wśród kobiet, które zmieniły świat były nie tylko intelektualistki, artystki, społeczniczki i buntowniczki, ale też imprezowiczki. Wśród tych ostatnich Eve Babitz mało ma sobie równych, już choćby dlatego, że jej placem zabaw było Los Angeles w swych najburzliwszych latach.

Rafał Księżyk

Dziennikarka, imprezowiczka, mól książkowy, artystka i muza.

Jeszcze przed trzydziestką Eve Babitz odegrała wszystkie te role. Wiele osób kojarzy ją ze zdjęcia Juliana Wassera, na którym naga gra w szachy z Marcelem Duchampem oraz jako jedną z „Dziewczyn” Eda Ruschy.
„Eve w Hollywood” (1974) to jej debiutancka książka, którą udowodniła, że jest pełnokrwistą pisarką, mającą wiele do opowiedzenia. To zarazem dokument o życiu kalifornijskiej bohemy. Na stronach książki znajdziemy opisy uroczych licealistek, wytatuowanych Chicanas i największych gwiazd rocka odsypiających imprezy w Chateau Marmont. Eve Babitz, której proza ani na moment nie przestaje być elegancka i zabawna, oferuje nam niemal filmowy portret Los Angeles: nieupiększony, pełen przepychu, toksyczny i odurzający.

O książce:

Urodzona w Los Angeles atrakcyjna i niepozbawiona poczucia humoru dziewczyna obracająca się w kręgach bohemy, artystka, muza, sensualistka i smakoszka Eve Babitz… Jej proza może kojarzyć się ze scenariuszami Nory Ephron i reportażami Joan Didion, ale jest w niej więcej lubieżności, narkotyków i tequili… Czytanie Babitz to jak jazda po rozgrzanej szosie o zachodzie słońca z prędkością 60 mil na godzinę. Wszystkie szyby są opuszczone i czujesz wiatr we włosach.
Dight Garner, „The New York Times”

Zbiór opowiadań „Eve w Hollywood” stał się klasycznym opisem życia w Los Angeles. Osoby, którym autorka dedykuje swoją książkę: Jim Morrison, David Geffen, Andy Warhol, Stephen Stills i inni, odsyłają do konkretnej epoki i dowodzą głębi tej ważnej książki.
Steve Martin

Jej figlarne, pisane z przymrużeniem oka opowieści o Los Angeles z lat siedemdziesiątych wypełniają obietnice przyjemności i rozkoszy, które autorzy tacy jak Joan Didion jakże często wypalają do zera.
Ian Epstein, „Vulture

Eve Babitz (ur. 1943) jest autorką zarówno powieści i opowiadań (m.in. “Sex and Rage: Advice to Young Ladies Eager for Good Time”; “L.A. Woman” i “Black Swans: Stories”), jak i literatury faktu (“Fiorucci, The Book”; “Two by Two: Tango oraz Two-Step, and the L.A. Night”). Publikowała m.in. w czasopismach „Ms.” i „Esquire”, a pod koniec lat 60. projektowała okładki płyt dla The Byrds, Buffalo Springfield czy Lindy Ronstadt. Jej powieść “Slow Days, Fast Company: The World, the Flesh and L.A.” (1977) została wznowiona w prestiżowej serii NYRB Classics. Ojcem chrzestnym Eve był kompozytor Igor Strawiński, który przyjaźnił się z rodziną pisarki.

Komentarze
Udostepnij