Zapowiedzi

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” z Krakowa na bydgoskim Festiwalu Prapremier

Już 6 listopada (sobota) o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy zagoszczą twórcy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W ramach wydarzeń festiwalowych krakowscy artyści zaprezentują spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy  i Górale” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, oparty na dobrze znanej operze komicznej Wojciecha Bogusławskiego.

„Cud mniemany, czyli Krakowiacy  i Górale”  klasyk polskiego teatru z 1794 roku, który według legendy miał poprowadzić naród do powstania, wraca w całkowicie nowej odsłonie. Pierwsza opera narodowa staje się pierwszym queerowo – narodowym musicalem country. Bogusławski czytany przez pryzmat współczesnych tekstów Didier Eribona, Edouarda Louisa, Michała Rauszera  i Mony Chollet, estetykę gwiazd queerowego country Lill Nas X , Orville Pecka i Dolly Parton, wreszcie filmów Andy Warhola, na nowo odsłania swoje krytyczne i rewolucyjne walory.

A klasyczne arie Jana Stefaniego w nowych aranżacjach Tomasza Leszczyńskiego znowu mają szansę stać się przebojami i towarzyszyć widzom jak nie na barykady, to przynajmniej podczas powrotu z teatru do domu. „Cud mniemany” to muzyczna historia przejmującego coming out, który się nie wydarzył i tragicznej konfrontacji wrażliwych jednostek z brutalną rzeczywistością w poszukiwaniu miłości i swojego miejsca w świecie, Polskie ” West Side Story” napisane 163 lata przed broadwayowskim hitem.

fot. Bartek Barczyk

Komentarze
Udostepnij