Recenzje

CYGANERIA bez KORONAWIRUSA

„Cyganeria” Giacoma Pucciniego w reż. Laco Adamika w Operze Krakowskiej w Krakowie, pokaz online – pisze Marek Zabiegaj.

Szalenie interesujący, wartościowy pomysł krakowskiej opery, dający możliwość oglądania opery PUCCINIEGO znajdując się w zupełnie bezpiecznych domowych pieleszach, z filiżanką herbaty w dłoni.

Oczywiście byłem obecny na premierze w 2015 roku, toteż – tym bardziej zachęcony – z wielką przyjemnością słuchałem i oglądałem internetową premierę CYGANERII G. PUCCINIEGO. Inscenizacja spektaklu w każdej płaszczyźnie i sferze wykonawczej po prostu zachwyca. Primo – Laco Adamik reżyseruje spektakl bez udziwnień, by rzec kolokwialnie „jak pan Bóg przykazał”.  Ten elementarny – jakże istotny –  fakt w znacznej mierze stanowi o wysokim poziomie artystyczno-estetycznym przekazu oraz możliwości swobodnego perceptywnego komfortu w odbiorze dzieła Pucciniego. Secundo – w warstwie orkiestrowej Tomasz Tokarczyk mistrzowsko poprowadził orkiestrę wykazując dbałość o ukazanie i wydobycie właściwej faktury zawartej w zapisie nutowym. Tertio – grupa dzieci biorących udział w przedstawieniu jest bardzo wdzięcznym i wyrazistym, ale i artystycznie dojrzałym elementem zgrabnego zwieńczenia spektaklu. Quatro – soliści to zupełnie osobny temat – wszyscy rewelacyjnie dysponowani głosowo potwierdzili swoją wielką klasę i kulturę śpiewaczą, fantastycznie upostaciowani w rolach zajmują uwagę widza. Quinto – doprawdy z dużą, wręcz analityczną uwagą śledziłem całość przedstawienia z zamiarem odnalezienia „recenzenckiej łyżki dziegciu” – NIE ZNALAZŁEM !  Toteż z pełną odpowiedzialnością polecam CYGANERIĘ wszystkim widzom,którzy cenią sobie twórczość Pucciniego, który łączy w sobie tradycje muzyki włoskiej i zdobycze opery niemieckiej – szczególnie w tak przykładnym, wręcz wzorowym kunszcie inscenizacyjny, jak uczynił to teatr w Krakowie. DUŻE BRAVA.


Fot. Jacek Jarczok

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,