Zapowiedzi

“Cząstki kobiety” z TR Warszawa na Athens & Epidaurus Festival

Warszawski spektakl Kornéla Mundruczó w Atenach…

Wczoraj wieczorem o godzinie 21.00 na scenie Peiraios 260  w Atenach (Grecja) odbył się pierwszy pokaz “Cząstek kobiety” Katy Wéber  w reżyserii Kornéla Mundruczó w ramach programu Athens & Epidaurus Festival. Międzynarodowa publiczność zobaczy “CZĄSTKI KOBIETY” trzy razy: 2, 3 i 4 września o godzinie 21.00 na scenie Peiraios 260 w Atenach.

Spektakl TR Warszawa znalazł się w programie zeszłorocznego Athens & Epidaurus Festival, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19, “CZĄSTKI KOBIETY” zostały włączone do tegorocznej odsłony festiwalu. 

Athens & Epidaurus Festival odbywa się między 1 czerwca a 10 października 2021 roku w Atenach. Organizowany od ponad 65 lat grecki festiwal jest jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie. Co roku do antycznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata.

W programie festiwalu znalazło się 80 wydarzeń, w tym 30 międzynarodowych produkcji. Obok przedstawienia Katy Wéber i Kornéla Mundruczó międzynarodowa publiczność ogląda spektakle takich twórców i twórczyń jak: Marie Bassard, Thomas Ostermaier, Prodromos Tsinikoris, czy Krzysztof Warlikowski.

Dyrektorką artystyczną festiwalu jest Katerina Evangelos, a za program międzynarodowy odpowiada Stefanie Carp.

Pełny program tegorocznego festiwalu znajduje się TU.

CZĄSTKI KOBIETY

“CZĄSTKI KOBIETY” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. “CZĄSTKI KOBIETY” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

W reżyserowanym przez Kornéla Mundruczó spektaklu na podstawie tekstu i dramaturgii Katy Wéber w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz występują: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska. Za tłumaczenia bieżące i pisemne podczas prób odpowiadała Patrycja Pászt. Scenografię i kostiumy stworzyła Monika Pormale, reżyserką świateł jest Paulina Góral, zaś muzykę skomponował Asher Goldschmidt. Asystentką reżysera spektaklu jest Karolina Gębska, asystentem dramaturżki jest Soma Boronkay, asystentką kostiumografki jest Małgorzata Nowakowska, inspicjentką jest Katarzyna Gawryś-Rodriguez, zaś asystentką scenografki oraz kierowniczką produkcji jest Karolina Pająk. 

Premiera spektaklu odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio.

NAGRODY

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 “Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku “Teatr”.

Przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, za reżyserię spektaklu “CZĄSTKI KOBIETY” Kornéla Mundruczó otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019.

FILM “PIECES OF WOMAN”

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji “CZĄSTKI KOBIETY”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera filmu “Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu.

“CZĄSTKI KOBIETY” W TR ONLINE

“CZĄSTKI KOBIETY” otworzyły również program specjalnych pokazów w ramach akcji TR Warszawa “Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”. W marcu 2020 roku premierową emisję nagrania zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. W listopadzie 2020 roku spektakl “CZĄSTKI KOBIETY” transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu “Cząstek kobiety” odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu “Sweat”.

“CZĄSTKI KOBIETY’ JESIENIĄ W TR WARSZAWA

W Warszawie spektakl prezentowany będzie między 14 a 17 października br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Bilety dostępne są TU.

TR ON TOUR 2021

Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęły pokazy “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w lipcu br. Kolejnymi przystankami są Athens & Epidaurus Festival w Atenach, Festiwal RomaEuropa w Rzymie oraz Vilnius International Theatre Festival SIRENOS w Wilnie. W ramach TR ON TOUR 2021 w dniach 18-21 sierpnia spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej prezentowaliśmy na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen, a 26 sierpnia spektakl pokazany był w ramach 10. festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

We wrześniu br. będziemy obecni m.in. na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala.

Bilety na spektakle TR Warszawa “CZĄSTKI KOBIETY”, “KLUB”, “3SIOSTRY” dostępne są na stronie: bilety.trwarszawa.pl

Komentarze
Udostepnij