Zapowiedzi

„Czekając na Godota” – premiera u Fredry w Gnieźnie

W Teatrze Fredry trwają próby  do majowej  premiery sztuki Samuela Becketta w przekładzie Antoniego Libery, „Czekając na Godota” w reżyserii Pawła Łysaka.

Samuel Beckett- Dramaturg, prozaik, poeta i eseista irlandzki piszący po angielsku i francusku. Laureat Nagrody Nobla (1969).
Jeden z największych nowatorów współczesnego teatru.
Autor sztuki „Czekając na Godota” uznawanej za jedną z najważniejszych w historii XX-wiecznego dramatu.
 
Nie traćmy czasu na próżne gadanie. Zróbmy coś, gdy się nadarza okazja! Nie co dzień jesteśmy potrzebni. Choć prawdę mówiąc, potrzebni to wcale nie jesteśmy akurat my. Inni nadaliby się tak samo, o ile nawet nie lepiej. To, co cośmy usłyszeli, było skierowane do całej ludzkości. Ale w tym miejscu i w danym momencie ludzkość cała to my, czy nam się podoba, czy nie. Korzystajmy więc z tego, póki nie jest za późno. Raz przynajmniej bądźmy godną reprezentacją gatunku, do którego mamy nieszczęście należeć”. (fragment sztuki w przekładzie Antoniego Libery).
 
Paweł Łysak

Ten wybitny reżyser teatralny i radiowy ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1989) oraz Wydział Reżyserii Dramatu warszawskiej PWST w r. 1993.
Debiutował spektaklem „Roberto Zucco” Bernarda M. Koltèsa (1992) w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

W latach dziewięćdziesiątych pracował również w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Polskim i Teatrze Rozmaitości w Warszawie

W 1998 r. wraz z reżyserem Pawłem Wodzińskim założył „towarzystwo teatralne” propagujące teatr społecznie zaangażowany i najnowszą dramaturgię zachodnioeuropejską.
W latach 2000-2003 Łysak i Wodziński wspólnie kierowali Teatrem Polskim w Poznaniu. Na scenie tej wyreżyserował „Noc” Helvera oraz „Helmucika” Ingmara Villqista, „Księcia niezłomnego” Calderona/ Słowackiego, „Freiheit-Wolność ”wg Leona Kruczkowskiego, „Terroryzm braci” Presniakow.

W latach 2006-14 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy oraz siedmiu edycji bydgoskiego Festiwalu Prapremier. Na tej scenie zrealizował wielokrotnie nagradzaną „Sprawę Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej (2008), „Trzy siostry” wg Antoniego Czechowa oraz premierę współczesnego tekstu Artura Pałygi „V (F) ICD -10. Transformacje” (2009), będącą próbą teatralnego uchwycenia przemian jakie zaszły w Europie Środkowo-Wschodniej po upadku komunizmu.  W 2011 roku wyreżyserował „Operę za trzy grosze” Bertolta Brechta, w 2012 r. – „Popiełuszkę” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w 2013 „Wiśniowy sad” A. Czechowa, a w  2014 cykl ośmiu monodramów„ Historie bydgoskie” Artura Pałygi.

Od września 2014 r. jest dyrektorem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Pełni też funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Był również koordynatorem obywatelskiego Kongresu Kultury 2016, członkiem zespołu kuratorskiego Forum Przyszłości Kultury. Współzałożyciel i członek Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Krzyża Zasługi za „zasługi dla kultury polskiej” (2015), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Teatr” (2012), Paszportu „Polityki” w kategorii „Teatr” (2008). Nagrodzony również medalem Casimirus Magnus Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (2014), finalista plebiscytu „Gazety Wyborczej” – Bydgoszczanin 25–lecia.  Laureat Nagrody Feliks „Gazety Wyborczej” dla ludzi sukcesu (2008) oraz Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego (2008).
Posiada w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród zarówno w dziedzinie reżyserii teatralnej, jak i słuchowisk radiowych.

„Czekając na Godota”
Reżyseria – Paweł Łysak
Scenografia i kostiumy – Robert Rumas
Światło – Jacqueline Sobiszewski
Wideo – Karol Rakowski
Asystent reżysera – Maciej Synowiec
 
Obsada:
Marcin Jędrzejewski (gościnnie)
Michał Karczewski
Ronald Nowak
Wojciech Siedlecki
 
PREMIERA 18 maja 2024 r.

fot. Dawid Stube

Komentarze
Udostepnij