Śledztwo w sprawie Juliana Sorela w Teatrze Łaźnia Nowa
23 marca w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Bartosza Szydłowskiego pt. „Czerwone i czarne”. To adaptacja XIX-wiecznej powieści Stendhala, która znalazła się w Indeksie Ksiąg Zakazanych.
Powieść „Czerwone i czarne” została wydana we Francji w 1830 roku. Do dzisiaj jest uznawana za arcydzieło światowej literatury. Jej bohaterem jest Julian Sorel, syn ubogiego cieśli z niewielkiego miasteczka, który marzy o tym, żeby osiągnąć awans społeczny. Jako 19-latek wstępuje do seminarium, odtąd jego losy przypominają grę w ruletkę, w której kołem kręci kościelna i świecka władza. Cztery lata później trafia na szafot.
– Podczas spektaklu prowadzimy śledztwo i przesłuchania, w trakcie których próbujemy się dowiedzieć, kto stoi za śmiercią Juliana Sorela. – mówi Bartosz Szydłowski. – Uruchamiamy w ten sposób mechanizmy obrony, dociekania i kłamstw, które pokazują, że tak naprawdę każdy z nas może się znaleźć w podobnej sytuacji, bo wobec mechanizmów władzy życie jednostki nic nie znaczy. W efekcie powstała bardzo współczesna i aktualna opowieść, w której udało nam się zachować wierność Stendhalowi.
Autorem adaptacji jest Krzysztof Szekalski. Scenografię, kostiumy i światło, przygotowuje Małgorzata Szydłowska. Autorem muzyki jest Dominik Strycharski. Za multimedia odpowiada Dawid Kozłowski.
Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
„Czerwone i czarne” to kolejny spektakl Łaźni w tym sezonie, po „Latającym Potworze Spaghetti” Mateusza Pakuły i „Faustyna. Falsyfikat” Ewy Galicy, w którym jednym z głównych tematów jest Kościół i religia.
Set premierowy spektaklu „Czerwone i czarne”: 23, 25 marca 2025, godz. 19.00
Kolejny set: 7-11 maja 2025, godz. 19.00
Bilety: laznianowa.pl
fot. Mateusz Skwarczek / Teatr Łaźnia Nowa