Zapowiedzi

Czym jest miłość, czyli komedia “COSÌ FAN TUTTE” w Operze na Zamku w Szczecinie

W ten weekend Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na „Così fan tutte”  W.A. Mozarta w reżyserii Jacka Papisa, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka wraz z doborową obsadą pozostałych realizatorów oraz artystów scenicznych.

18 stycznia 2010 roku o 19.00 i 19 stycznia 2020 roku o 18.00.

  • Miejsce: Sala Główna
  • Czas trwania: ok. 3 godz. (w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 35-70 zł

„Così fan tutte” (Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków)
Opera buffa w dwóch aktach.

”Absolutnie jest to świetna komedia i liczę na to, że widzowie będą dobrze się bawić, ale wyjdą też z refleksją na temat własnych związków, na temat natury człowieka. „Così fan tutte” może wyjątkowo mocno dotknąć widza. Jeśli szukać analogii, to takie komedie robi dzisiaj Woody Allen. My się śmiejemy, ale pod śmiechem jest lekka gorycz” – mówi Jacek Papis, reżyser szczecińskiej inscenizacji opery muzycznego geniusza W.A. Mozarta. Zaczyna się od zakładu dwóch młodzieńców na wierność swych ukochanych, co uruchamia labirynt pomyłek i małych oszustw. Do tej cynicznej zabawy namawia ich cyniczny starzec Alfonso, który twierdzi, że wierna kobieta jest równie rzadka co Feniks. Oczywiście skoro to opera buffa, to nie ma mowy o złym zakończeniu, historia kończy się ślubami. Ale kto tu kogo poślubi? Mówi się, że temat podsunął Mozartowi sam cesarz i że był on oparty na autentycznym wydarzeniu. Na pewno opera wywołała skandal obyczajowy, mówiło się o niej w każdym domu. Jak mówi Jacek Papis: „Oczywiście dzieliła publiczność, ale duża jej część przyjęła tę operę entuzjastycznie, z owacjami. Dopiero XIX wiek z jego romantyczną tradycją zaczął podważać sens tego libretta. Próbowano je zmieniać, łagodzić. Czworokąt miłosny, wymiana partnerów – to było nie do przyjęcia w tych czasach. W XX wieku „Così fan tutte” odkryto na nowo. Ale do tej pory zdarza się, że wbrew temu, co napisano w libretcie, do wymiany partnerów nie dochodzi”. W Operze na Zamku będzie upalnie, kolorowo, egzotycznie, zmysłowo. Są pomarańcze, plaża, słońce, śródziemnomorski klimat oraz oczywiście miłość, pożądanie, a wszystko to pokazane w oryginalny sposób – jak slajdy, pocztówki z cudownych wakacji. Realizatorzy zabierają nas w kolorowe lata 50. ubiegłego wieku do jednego z ciepłych krajów. Premierowy pokaz publiczność nagrodziła kilkuminutową owacją na stojąco. To chyba najlepsza rekomendacja. Opera na Zamku zaprasza na kapitalną zabawę w qui pro quo!

30 min. przed spektaklem i podczas przerwy zapraszamy na filmowe wprowadzenie do spektaklu. Miejsca: sala kameralna im. J. Nieżychowskiego, czas trwania: ok. 15 minut.

Realizacja:

Kierownictwo muzyczne – Jerzy Wołosiuk

Reżyseria – Jacek Papis

Scenografia – Julia Skrzynecka

Kostiumy – Martyna Kander

Reżyseria światła – Karolina Dębska

Przygotowanie chóru – Małgorzata Bornowska

Obsada:

Fiordiligi                    Victoria Vatutina (18.01)
Anna Malesza (19.01)

Dorabella                   Monika Korybalska

Guglielmo                 Janusz Żak

Ferrando                    Pavlo Tolstoy(18.01)
Pablo Martinez (19.01)

Despina                      Joanna Tylkowska-Drożdż (18.01)

Ewa Olszewska (19.01)

Don Alfonso             Tomasz Łuczak (18.01)

Janusz Lewandowski (19.01)

Orkiestra i chór Opery na Zamku    


Dyrygent
                     Jerzy Wołosiuk

Fot. P. Nykowski©Opera na Zamku

Komentarze
Udostepnij