Zapowiedzi

Czytanie ścian – premiera w kaliskim Teatrze Bogusławskiego

„Czytanie ścian” (premiera 28 maja o g. 20 i 29 maja o g. 17.30) jest sceniczną adaptacją reportażu Mariusza Szczygła z tomu „Nie ma”, za który autor w 2019 r. otrzymał Literacką Nagrodę „Nike”.

„Żaden rytm, żaden świat, żadne metro, ani policjant nawet, nie są przeszkodą, kiedy człowiek trafia na WŁAŚCIWY WIERSZ”.

Mariusz Szczygieł niespodziewanie natknął się na ten WŁAŚCIWY WIERSZ podczas pobytu w czeskiej Pradze. Zawieszony w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nagle ścisnął go za gardło i brzuch – zanim wysiadł na docelowej stacji, znał cały tekst na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerová opowiedziała mu wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci.

Spektakl „Czytanie ścian” jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma”, za który autor w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”. Doskonale znany naszej publiczności reżyser Rudolf Zioło („Mój Nestroy”, „Trzy po trzy”, „Nikt nie spotyka nikogo”) wraz z trojgiem kaliskich aktorów sprawiają, że fascynująca biografia poetki ożywa w kameralnej, scenicznej opowieści.

Czytanie ścian

wg Mariusza Szczygła

Reżyseria

Rudolf Zioło

Scenografia

Andrzej Witkowski

Muzyka

Marcin Nenko

Projekcje video

Tomasz Schaefer

Obsada

Izabela Wierzbicka,
Wojciech Masacz,
Michał Wierzbicki

Inspicjent

Agnieszka Wierzbowska

Prapremiera

28 maja 2021

Czas trwania

75 minut

Scena

Scena Kameralna

Komentarze
Udostepnij