Wywiady

DAWID DZIARKOWSKI: Vademecum AKTORA od A do Ż

Dawid Dziarkowski, aktor Teatru Jaracza w Olsztynie, odpowiada na kwestionariusz osobowy Wiesława Kowalskiego.

A jak AMBICJA, ta zdrowa, ale i też ta chora, lekko wyniszczająca, najlepiej tylko siebie. Mądrze nie obarczać ciężarem swojej ambicji innych wokół, ani nie dążyć po trupach do celu.

B jak BÓG, kochaj sztukę/Boga w sobie.

C jak CIERPLIWOŚĆ, nie poznałem tej pani, ale wiem, że istnieje.

D jak DOBRO, w życiu, w pracy, wszędzie starać się wysoko kalibrować (za Davidem R. Hawkinsem), kierować się DOBREM.

E jak EFEMERYDA, sam bym tego tak ładnie nie nazwał, ale Ktoś mądry kiedyś mi powiedział, że aktorstwo jest ulotne.

F jak FAŁSZ, bo język wroga trzeba znać.

G jak GRUNT, baza, fundament, rodzina, wartości nadrzędne.

H jak HUMOR, czasem tylko on może nas uratować.

I jak INTELEKT, często jego nadmiar przeszkadza w pracy, ale kiedy indziej bez niego możemy znaleźć się w poważnych tarapatach.

J jak JA, bądźmy szczerzy i okrutni.

K jak KOSTIUM, nie dać się przebrać, tylko ubrać.

L jak LEJCE, trzeba umiejętnie i mądrze sterować swoim „awatarem” i narzędziem pracy.

Ł jak ŁZY, szczęścia, radości, bólu, smutku, rozpaczy, złości. Perliste, rzewne, prawdziwe.

M jak MISJA, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej! No, może bez przesady… ale nie chciałbym przykładać ręki do ogłupiania społeczeństwa.

N jak NAŚLADOWNICTWO, imitacja, dobry aktor świetnie naśladuje.

O jak OTWARCIE, na ludzi, świat, nową wiedzę, również coś poza teatrem i filmem.

P jak PUBLIC RELATIONS, nie mówię, że mi się to podoba czy nie podoba, stwierdzam fakt – aktor musi myśleć o sobie jak o produkcie.

R jak REŻYSERZY OBSADY, trzeba Ich poznać i dać się Im poznać jak najszybciej.

S jak SPOKÓJ, pewność siebie, koncentracja, oddech, wyciszenie. Trzeba nauczyć się nieinwazyjnie odpoczywać i umieć odnajdować siłę wypływającą ze spokoju.

Ś jak ŚWIADOMOŚĆ, ta sama, która „czyni nas tchórzami”, kieruje na dno, i ta sama, która pomoże „skrzydła rozwinąć, jeśli się skrzydła poczuje i wzlecieć, jeśli jej się wznosić wolno i ulecieć, jeśli jej to znaczono”.

T jak TAKTYKA, z jednej strony trzeba dbać o te szlachetne aspekty zawodu, ale z drugiej, żeby w ogóle o nich myśleć, trzeba tę pracę zdobyć. Można liczyć na szczęście albo na znajomych profesorów. Jeśli się nie ma jednego ani drugiego, trzeba mieć w zanadrzu plan, który zwieńczony winien być jakimś cudownym celem.

U jak UMOWA, umów należy dotrzymywać. Trzeba wykazywać się lojalnością wobec pracodawcy, szacunkiem do miejsca pracy i potencjalnego widza. Wtedy można oczekiwać tego samego.

V jako fragment nieskończonej fali sinusoidalnej „VVVVVVVVVVV…. wzlotów i upadków, spowodowanej następstwem: marzeń, realizacji celów, spełnienia, niepohamowanego apetytu, rozgoryczenia, złości, lęku, niewiary, telefonu z dobrą wieścią, nadziei, szczęścia, niesamowitego splotu zdarzeń, recenzji, euforii, pustki, depresji, frustracji, zazdrości, rządzy walki, pracy, samozaparcia…etc.

W jak WOLA, „to czego chcę, żądam, musi być. Trzeba umieć żądać i wiedzieć czego żądać.”

Y jak „Y” symbol wyboru, rozstaj dróg. Zawód i jego ścieżka składa się z naszych wyborów.

Z jak ZDROWIE, higiena pracy, odpoczynek, relaks, fizjoterapeuta, masaż, oddech, trening, nie przeciążanie się. Umiejętność odmowy realizacji zadania, a nie na siłę udowadnianie, że jest się niezniszczalnym – prędzej czy później skończy się to kontuzją.

Ż jak „Ż, SZ, DŻ, CZ” wymawiane przeze mnie niegdyś dorsalnie głoski szumiące okazały się problemem do przeskoczenia. Do tej pory bawi mnie iście pedagogiczne stwierdzenie byłego Pana Dziekana AT w Warszawie na egzaminach wstępnych, który powiedział mi: „Choćby Pan mi na rzęsach stanął, Pan nigdy aktorem nie będzie”.


Fot. Piotr Dowejko

Komentarze
Udostepnij
Tags: ,