Zapowiedzi

„Doktórka od familoków”. Nowa powieść Magdaleny Majcher. Prawdziwa historia „śląskiego Czarnobyla”

Magdalena Majcher

„Doktórka od familoków”

Premiera: 8 marca 2023 r.
Wydawnictwo W.A.B.


Nowa mocna powieść Magdaleny Majcher inspirowana bohaterską postawą wyjątkowej lekarki i prawdziwą historią „śląskiego Czarnobyla”.

Opowieść o silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje.

Magdalena Majcher – jedna z najpopularniejszych polskich autorek powieści obyczajowych – przedstawia prawdziwą historię Jolanty Wadowskiej-Król, „śląskiego Czarnobyla” i „znikających dzieci”.

Lata siedemdziesiąte, Szopienice – dzielnica Katowic. Do lokalnej przychodni pediatrycznej trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Troska o dzieci nie daje jej spokoju. Postanawia na własną rękę przeprowadzić dodatkowe badania. Ich wyniki są zatrważające. Lekarka nie wie jeszcze, że otworzyła puszkę Pandory, a to, co odkryła, na pewno nie spodoba się władzom PRL.

„Doktórka z familoków” to świetnie napisana i pełna emocji powieść pokazująca siłę sprawczą wyjątkowej kobiety. W tle fabuły inspirowanej prawdziwą historią bohaterskiej lekarki Magdalena Majcher znakomicie oddała realia PRL-u oraz klimat śląskiego osiedla z czasów, kiedy okoliczna huta była dla tysięcy rodzin jednocześnie żywicielką i trucicielką.

Powiedzieć, ze doktor Jolanta Wadowska-Król była po prostu dobrą lekarką, to jak nic nie powiedzieć o tej pięknej i ważnej postaci. Za ratowanie zdrowia i życia dzieci dotkniętych ołowicą zapłaciła najwyższą cenę – zabrano jej badania i skazano ją na zapomnienie. Nie pierwszy raz medycyna przegrywa z ideologia. Na szczęście Magdalena Majcher przywołała tę historie. Bardzo serdecznie polecam!

Ałbena Grabowska
.

W każdej chwili do drzwi mojego gabinetu mogła zapukać milicja i aresztować mnie za podburzanie ludu i niszczenie socjalistycznej gospodarki, ale liczyli się dla mnie tylko moi mali pacjenci.

Jolanta Wadowska-Król

Na kartach tej powieści powołałam do życia rodzinę Kościelniaków. Ci bohaterowie są fikcyjni, ale nie ich historia. Wszystko opisane przeze mnie w tej książce jest prawdą, bo ta historia wydarzyła się w rzeczywistości. Chciałam oddać pamięć tysiącom dzieci, które zapłaciły najwyższą cenę za to, że przyszło im przyjść na świat w Szopienicach.

Magdalena Majcher

Magdalena Majcher – (ur. 1990), autorka poczytnych powieści z rozbudowanym tłem społecznym. Zaczęła pisać po urodzeniu drugiego dziecka, udowadniając sobie i innym, że macierzyństwo nie przeszkadza w samorealizacji i spełnianiu marzeń. Debiutowała w 2016 roku. Dotychczas wydała ponad dwadzieścia książek, między innymi popularny cykl „Wszystkie pory uczuć” oraz wielopokoleniową „Sagę nadmorską” (Wydawnictwo Pascal). Dużą popularnością cieszą się jej powieści oparte na prawdziwych historiach, jak „Mocna więź” (W.A.B. 2021), „Obca kobieta” (W.A.B. 2021), „Małe zbrodnie” (W.A.B. 2022), „Najgorszy dom” (W.A.B. 2022), „Finalistka” (W.A.B. 2022).

Komentarze
Udostepnij