Recenzje

Droga do siebie

Jenni Hendriks, Ted Caplan: Test na przyjaźń. Poradnia K, Warszawa 2021 – pisze Izabela Mikrut.

Veronica musi przeprowadzić aborcję. Jeśli tego nie zrobi, utknie na zawsze w małym miasteczku i podzieli los starszej siostry, która przedwcześnie wyszła za mąż. Nie będzie mogła wyjechać na studia, rozczaruje rodziców, nie spełni swoich marzeń… Powodów aborcji jest wiele, a dziewczyna podjęła właściwą dla siebie decyzję i nie musi jej z nikim konsultować. A ponieważ Veronica jest w oczach innych chodzącym ideałem, nie może nikomu przyznać się do planów. Postanawia wykorzystać wyjazd naukowy z przyjaciółkami jako pretekst do zniknięcia na kilka dni. Liczy na to, że jej ukochany pomoże jej uporać się z problemem, tyle że Kevin ma już własne plany dotyczące przyszłości – i nie będzie brał pod uwagę uczuć dziewczyny.

Veronica pada ofiarą starannie tworzonego wizerunku: gdyby przyznała się przyjaciółkom, przestałaby być dla nich wzorem. Jedyna nadzieja w Bailey. Bailey dawniej była przyjaciółką Veroniki, ale w liceum przestała pasować do obrazu świetnej uczennicy. Ją Veronica może poprosić o pomoc: w końcu Bailey sama poznała sekret, przez przypadek dowiedziała się o ciąży – i ma samochód oraz prawo jazdy, co pozwoli na wycieczkę do innego stanu, tam, gdzie w klinice aborcyjnej nie wymaga się od nastolatek zgody rodziców. I tak dwie dziewczyny wyruszają w przedziwną podróż. Naście godzin jazdy im nie wystarcza, Bailey musi ubarwiać przygodę i zapracowywać na fantastyczne wspomnienia. Nie chce, żeby Veronica miała czas na strach czy rozpamiętywanie własnej krzywdy – umiejętnie odwraca jej uwagę od ponurej rzeczywistości. Prowokuje kolejne sytuacje prowadzące do kłopotów lub wręcz uniemożliwiające wyprawę: utrata środka transportu to tylko jedna z komplikacji na początku trasy. Kevin podążający za Veronicą także nie ułatwia sprawy. Bailey jednak niczym się nie przejmuje. Postanawia wykorzystać każdą okazję do wybryków i dziwnych wyskoków. Czuje się wolna – zawsze taka była – i uczy tej sztuki Veronicę. Uświadamia jej, że zbyt wiele w życiu udawała przed bliskimi, teraz powinna się wyluzować i nauczyć innego podejścia. Veronica w tej wyprawie zhardzieje, ale do tego zyska także sporo materiału do przemyśleń. Zrozumie, kogo może określać mianem przyjaciółki – i na czym przyjaźń polega. Dowie się też o Bailey wielu rzeczy, o których nie miała pojęcia z racji wcześniejszego dystansu. Podróż, na którą decydują się obie dziewczyny, obfituje w wydarzenia burzliwe, pełne buntu, niebezpieczeństw, ale i prawdziwych przygód – liczą się sytuacje nietypowe i prowadzące do lepszego samopoznania. Nastolatki postępują impulsywnie, nie zastanawiają się nad ewentualnymi konsekwencjami wybryków – i dzięki temu czują się naprawdę dobrze w sytuacjach nie do pozazdroszczenia. „Test na przyjaźń” to powieść drogi, w której liczy się autorefleksja i obraz najlepszej – bo szczerej – przyjaźni. To podróż, którą można zapamiętać nie tylko ze względu na aborcję w finale.

Jenni Hendriks i Ted Caplan poruszają bardzo ważny temat. Nie oceniają bohaterek i nie zamierzają dawać odbiorczyniom żadnych wskazówek – to, co postanawia Veronica, to tylko i wyłącznie jej sprawa. Takiego podejścia można się od bohaterek uczyć.

Komentarze
Udostepnij
Tags: , ,