„Tworzymy przedstawienia inspirując się naszymi przyjaciółmi”.
Od października zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na nowy sezon Sceny Ukraińskiej. W programie znalazły się koncert zespołu kwit/ квіт, spektakle współtworzone przez dzieci i młodzież, m.in.: spektakl muzyczny „Świat Omy” czy „Jutro 10 lat temu”, a także spektakle dokumentalne i autobiograficzne, premiery oraz spotkania z artystami. Wydarzenia skierowane są do wielbicieli teatru oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem twórczości ukraińskich artystów. Prezentacje odbędą się w języku ukraińskim z tłumaczeniami na języki polski i angielski.
Scena Ukraińska działa w Instytucie Grotowskiego od 2023 roku. Kuratorkami i współzałożycielkami Sceny są młode artystki z obwodu charkowskiego i donieckiego, które od 2022 roku pracują i tworzą we Wrocławiu: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan i Vasylyna Martseniuk.
Powołanie Sceny Ukraińskiej było spowodowane agresją Rosji przeciwko Ukrainie. Wojna zmieniła życie, w tym życie artystyczne, mieszkańców Ukrainy. Kuratorki Sceny podjęły się działań na rzecz zachowania i rozpowszechniania wiedzy o sztuce i kulturze ukraińskiej, także tej powstającej obecnie. Projekt jest tworzony z myślą o niezależnych twórcach i artystach, którzy żyją i pracują w Polsce. Istniejąca przestrzeń artystycznej wypowiedzi integruje osoby działające w różnych obszarach sztuki z lokalną społecznością i mniejszością ukraińską. To miejsce dialogu i spotkań wielu kultur, wzmacniające głosy migrantów we Wrocławiu. Instytut Grotowskiego gości w swoich przestrzeniach niezależnych twórców i chętnie prezentuje ich prace szerszej publiczności.
W ramach projektu Scena Ukraińska obyło się aż 13 wydarzeń artystycznych, które zostały gorąco przyjęte przez odbiorców. Duże zainteresowanie ubiegłorocznym programem Sceny było sygnałem, że Wrocławianie chcą dalej poznawać kulturę wschodnich sąsiadów. To umożliwiło twórcom pracę nad nowymi spektaklami.
Twórczynie Sceny konsekwentnie dążą do tego, by miejsce było dynamicznie rozwijającą się platformą, umożliwiającą współtworzenie i konfrontacje różnych idei, koncepcji, a przede wszystkim, by wybrzmiewały w nim rozmaite propozycje nowatorskich działań w dziedzinie teatru i sztuk performatywnych.
Drugi sezon działalności Sceny zainauguruje koncert zespołu kwit/квіт „Kwiaciarnia”. Ten wrocławski zespół elektroniczny, który tworzą Marina Mashtaler, ukraińska wokalistka, i Johannes Niehaus, niemiecki kompozytor, łączy dźwięki syntezatorów, rytmy maszyn perkusyjnych, by w magicznej przestrzeni opowiadać o naturze, miłości i śmierci. Wokalistka zespołu otrzymała w 2023 roku na 43. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu aż pięć nagród – w tym Grand Prix i Nagrodę Publiczności.
W październiku wybrzmią głosy młodzieży, mieszkającej w Polsce, a pochodzącej z różnych części Ukrainy w spektaklu „Jutro 10 lat temu”. Po pokazie odbędzie się spotkanie z artystkami i artystami, którzy opowiedzą o procesie twórczym nad współtworzonym spektaklem dokumentalnym, rozmowę poprowadzi dr Anna Ursulenko. Także w październiku zobaczymy premierę spektaklu muzycznego „Świat Omy”, który jest efektem wielokulturowego projektu integracyjnego „Różnica + Podobieństwo = Przyjaźń”. Podczas spektaklu członkowie zespołu „Cvitna Kapusta” wykonają tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie i polskie.
W listopadzie i grudniu ponownie będziemy gościć spektakl „Wiosna, lato, jesień, zima i znów wiosna”. Inspiracją do jego powstania był klasyczny utwór literatury ukraińskiej autorstwa Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”. Twórczynie przedstawienia, związane z niezależnym teatrem GAS, we współpracy z wrocławskim zespołem elektronicznym kwit/квіт przeplatają poetycki dramat z dokumentalnymi wywiadami ukrainek i ukraińców na temat miłości i wartości w obliczu przymusowej emigracji. Kolejną propozycją Sceny jest „Historia Ukrainy”, to autobiograficzny spektakl, który od 2022 roku niezależny teatr GAS zaprezentował już 14 razy. O swoich odczuciach i dalszych planach związanych z prezentacjami twórczynie opowiedzą podczas spotkania, na które zapraszamy po spektaklu.
Grudniową odsłonę Sceny zakończy polska premiera spektaklu „Labirynt bez Minotaura”, w którym artystka Mariia Bakalo przywołuje grecki mit o Minotaurze, by opowiedzieć o historii rosyjskiej przemocy na przestrzeni wieków i o oporze narodu ukraińskiego. Po przedstawieniu zapraszamy na spotkanie o choreografii eksperymentalnej i odbiorze spektaklu w Stanach Zjednoczonych, które poprowadzi Jakub Tabisz.
Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach Sceny Ukraińskiej:
grotowski-institute.pl/projekty/sezon-ii-20242025/
PROGRAM
niedz. 6.10, 17:00
Kwiaciarnia
Koncert zespołu kwit/квіт
Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego
Bilety: 30/40 PLN
sob.–niedz. 19–20.10, 17:00
Jutro 10 lat temu
Spektakl niezależnego teatru GAS
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W języku ukraińskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN
sob. 19.10, 18:00
Young.GAS
spotkanie z aktorkami i aktorkami występującymi w spektaklu „Jutro 10 lat temu”, prowadzenie: dr Anna Ursulenko (wstęp wolny, w językach ukraińskim i polskim)
niedz. 2.11, 17:00
Świat Omy
Premiera spektaklu charkowskiej nieformalnej platformy kulturalnej i kreatywnej „Cvitna Kapusta”
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W językach ukraińskim, polskim i białoruskim
Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
sob.–niedz. 16–17.11, 15:00
Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna
Spektakl niezależnego teatru GAS
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W językach ukraińskim i polskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN
sob. 6.12
19:00
Historia Ukrainy
Spektakl niezależnego teatru GAS
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W językach ukraińskim i polskim, z napisami w języku polskim
Bilety: 15 PLN
20:00
Historia Ukrainy – historia spektaklu: spotkanie z twórczyniami spektaklu – Sofiią Onishchenko, Darią Bogdan i Vasylyną Martseniuk, prowadzenie: Jakub Tabisz (wstęp wolny, w języku polskim)
sob. 7.12
16:00, 19:00
Labirynt bez Minotaura
Premiera spektaklu w reż. Marii Bakalo
Sala Teatru Laboratorium Instytut Grotowskiego
W języku angielskim
Bilety: 15 PLN
20:00
Mariia Bakalo – choreografia eksperymentalna
spotkanie z twórczynią spektaklu Mariią Bakalo, prowadzenie: Jakub Tabisz (wstęp wolny, w języku angielskim)
sob.–niedz. 20–21.12, 19:00
Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna
Spektakl niezależnego teatru GAS
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego
W językach ukraińskim i polskim, z napisami po polsku
Bilety: 15 PLN
Fot. Tobiasz Papuczys