Zapowiedzi

Drugi tydzień 30. Bydgoskiego Festiwalu Operowego pod znakiem tańca

W sobotę, 27 kwietnia, wyczekiwana przez publiczność „Turandot” Pucciniego  w wykonaniu Opery Narodowej ze Lwowa. Ukraińskim artystom towarzyszyć będzie Dziecięcy Chór z Państwowego Zespołu  Szkół Muzycznych. 29 kwietnia – Francuski Międzynarodowy Dzień Tańca na Bydgoskim Festiwalu Operowym: Folia – słodka i szalona.

Historia Bydgoskich Festiwali Operowych odnotowuje znakomite prezentacje muzyki dawnej w wykonaniu mistrzów i pasjonatów  odtwarzania z pietyzmem dzieł barokowych.

Przypomnijmy Orlanda przedstawionego przez Combattimento Consort Amsterdam, Herculesa (obie opery Händla) wykonanego przez Nationaltheater Mannheim, koncert Simone Kermes, czy Naīs i Les Indes galantes Rameau przygotowane przez Il Giardino d’Amore pod batutą Stefana Plewniaka.

W poniedziałek, 29 kwietnia zaprezentuje się czołowy francuski zespół kultywujący stylowe wykonanie dzieł barokowych Le Concert de l’Hostel Dieu pod batutą Francka-Emmanuela Comte’a, dyrygenta i klawesynisty. W pierwszej części wieczoru przedstawi folie i tarantele hiszpańskie i włoskie, utwory Antonia Vivaldiego oraz anonimowe barokowe rękopisy. Pieśni wykona współpracująca stale z  tym zespołem kanadyjska sopranistka, Heather Newhouse. Ta koncertowa część wieczoru nosi tytuł Dolce folia.

Po przerwie do muzyków dołączą niezwykli tancerze z zespołu Käfig. Jego  założyciel i dyrektor artystyczny, Mourad Merzouki , jest twórcą niezwykłych choreografii, które łączą taniec hip hop z różnymi gałęziami sztuki scenicznej. Będzie to pamiętny Międzynarodowy Dzień Tańca, w  którym balet Folia, spektakl z pogranicza klasyki, hip hopu, physical theater, łączonych z muzyką barokową i elektroniczną  porwie widzów i słuchaczy w krainę szalonych, zderzających się światów.

Ewa Chałat

fot. Gilles Aguilar

Komentarze
Udostepnij