Zapowiedzi

Dwie międzynarodowe koprodukcje w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu


Zapraszamy 22 września oraz 13 października na wyjątkowe premiery realizowane we współpracy z partnerami z Hiszpanii, Włoch, Malty, Kosowa i Słowenii. Opole gości twórców i aktorów z dziewięciu krajów Europy!

I

„I’m Nowhere / Znikanie” wg konceptu i w reżyserii Norberta Rakowskiego to polsko-hiszpańska koprodukcja we współpracy z Teatros del Canal w Madrycie oraz Międzynarodowym Festiwalem Boska Komedia w Krakowie.

Tematem sztuki, chowanym w Polsce wciąż pod dywan, jest eutanazja, zalegalizowana w kilku krajach Europy, w tym w Hiszpanii. Twórcy eksplorują różne aspekty wyborów między życiem a śmiercią, zadając sobie i widzom graniczne pytania. Żyjemy w cywilizacji, która chce za wszelką cenę przedłużać ludzkie życie. Czy na pewno jest to niezbędne? Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne decyzje? Fragmenty spektaklu oparte są na prapremierowym tekście Iwana Wyrypajewa pt. „Znikanie”.

Jedyną okazją w tym sezonie do zobaczenia sztuki w Opolu, będą trzy wrześniowe wieczory, czyli 22, 23 i 24 września 2023.

Premiera hiszpańska w Teatros del Canal w Madrycie zaplanowana jest na 5 października 2023.

„I’m Nowhere / Znikanie” pokazany zostanie także w ramach najbliższego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Spektakl grany jest w językach hiszpańskim i polskim, z napisami.

Koncept i reżyseria – Norbert Rakowski
Choreografia – Janusz Orlik
Muzyka – Tao Gutiérrez
Scenografia – Maria Jankowska
Kostiumy – Paula Grocholska
Reżyseria świateł – Bogumił Palewicz
Wideo – Wojciech Kapela
Asystent reżysera – Jakub Klimaszewski

Obsada:
Socorro Anadón
Jakub Klimaszewski
Victoria Lago
Jacek Piątkowski
Bartosz Woźny
Marta Zięba
Filip Kołłątaj

Partnerami i koproducentami spektaklu są Teatros del Canal (Madryt, Hiszpania) oraz Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (Kraków, Polska).

Premiera: 22 września 2023, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu.

II

W październiku odbędzie się światowa premiera międzynarodowej produkcji „The Best European Show” w reż. Harisa Pašovića. Artyści z 8 krajów stworzą spektakl, który jest wyjątkowym przykładem współpracy między teatralnymi partnerami z całej Europy. Teatru Malta, Słoweński Teatr Narodowy Nova Gorica, Fundacja Teatro Due Parma, Narodowy Teatr Kosowa oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu łączą siły!

„The Best European Show” to gorzka satyra o jury wyłaniającym zwycięzcę ostatniego festiwalu teatralnego w historii. Haris Pašović diagnozuje kondycję europejskiego teatru i przygląda się jego związkom z demokracją. Jako portret zamkniętego środowiska „The Best European Show pokazuje systemowe patologie oraz proponuje dialog o współczesnej Europie i relacjach sztuki z władzą.

W obsadzie spektaklu znaleźli się aktorzy i aktorki z Włoch, Kosowa, Malty, Słowenii, Niemiec, Francji i Polski. Na scenie zobaczyć będzie można między innymi Felixa Römera, znanego ze spektakli Tomasa Ostermaiera oraz Ibrahima Komę, wyróżnionego nagrodą dla najlepszego aktora filmowego na festiwalu w Karlowych Warach w 2021 roku za film „As Far as I Can Walk”.

Opolska premiera „The Best European Show” rozpocznie europejski tour spektaklu. Kolejne prezentacje zaplanowane są we Włoszech, na Malcie, w Słowenii oraz w Kosowie. Ze względu na szczegółowo rozplanowany harmonogram pokazów, październikowe spektakle będą jedyną możliwością obejrzenia „The Best European Show” w Polsce, w tym sezonie. Spektakl grany będzie w języku angielskim, z polskimi napisami.

Reżyseria – Haris Pašović (Bośnia).
Tekst – Marko Bratuš (Słowenia) i Haris Pašović (Bośnia)
Dramaturgia – Sean Buhagiar (Malta)
Scenografia, kostiumy – Krystian Szymczak (Polska)
Muzyka – Trimor Dhomi (Kosowo)
Reżyseria świateł – Claudio Coloretti (Włochy)
Asystent reżysera – Aleksander Dulak (Polska)

Obsada:
Paola de Cresenzo (Włochy)
Davide Gagliardini (Włochy)
May-Linda Kosumovic (Kosowo)
Armend Smajli (Kosowo)
Philip Leone-Ganado (Malta)
Gianni Selvaggi (Malta)
Ana Facchini (Słowenia)
Ibrahim Koma (Francja)
Felix Römer (Niemcy)
Weronika Kozakowska (Polska)
Błażej Stencel (Polska)

koprodukcja: Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu (PL) Teatru Malta (MT) – Słoweński Teatr Narodowy Nova Gorica (SI) – Fundacja Teatro Due Parma (IT) – Narodowy Teatr Kosowa (KS) we współpracy z ETC – European Theatre Convention

Premiera: 13 października 2023 , Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

fot. Michał Grocholski

Komentarze
Udostepnij