Zapowiedzi

Dzień dobry, ja też umieram Olgi Ptak w PIW

„Dzień dobry, ja też umieram – Kasia otworzyła drzwi sali z uśmiechem na twarzy i rozmachem godnym heroicznej wojowniczki. Jej powitanie nie zrobiło jednak na nikim większego wrażenia”.

Ludzka twórczość zna tylko dwa wielkie tematy – miłość i śmierć, będące różnymi stronami tej samej monety. Największe z uczuć jako sens i ucieleśnienie życia próbuje przeciwstawić się nieuchronności śmierci. W baśniach i legendach zwycięża. Dla bohaterki książki śmierć osoby to przede wszystkim śmierć indywidualnej pamięci kulturowej, archetypowej, rodzinnej, nawet „przydomowej”, osobliwa forma przejścia, którą należy poddać zdyscyplinowanej wiwisekcji.

Mimo lekkości narracji autorka z ogromną dyscypliną prowadzi czytelnika dokładnie tam, gdzie postanowi, zręcznie omijając pułapki sentymentalizmu i fatalizmu. Na ile sposobów można umierać? Śmierć przez zapominanie, rozpad, bezruch, poświęcenie. Śmierć z wykorzenienia. Umieranie jako istnienie poza czasem. Dzieci będące nosicielami małych apokalips, jakie pielęgnują w sobie od dnia, gdy odkrywają własną śmiertelność. Przebywające w przestrzeni niebytu przedmioty, których nie potrafimy odnaleźć, bo wypadały poza granice naszego świata. Patrzenie na falującą pierś śpiącego ojca, by myśl o przemijaniu strącić w otchłań podświadomości. Nawet budynki mają w sobie tajemniczą żywotność.

Anna Augustyniak: Gdy Umberto Eco pisał Szaleństwo katalogowania zapewne o czymś takim nie pomyślał… ale w tym szaleństwie jest metoda. To metoda oswajania śmierci wprost z archeologii codzienności, której swoją książkę poświeciła Olga Ptak.

****

Olga Ptak – terapeutka, pedagożka, założycielka i prezeska Fundacji „Kto ukradł jutro?” zajmującej się terapią i edukacją dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz ich rodzin; absolwentka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapii pedagogicznej, integracji sensorycznej z diagnozą i terapią dzieci, edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i zespołem Aspergera. Autorka kilku książek i kilkuset recenzji teatralnych napisanych dla „Dziennika Teatralnego”. Jej hobby to kryminalistyka – ukończyła dwanaście certyfikowanych kursów w Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej w Gdańsku. Uwielbia komiksy paragrafowe, dedukcyjne planszówki detektywistyczne i interaktywne gry książkowe przepełnione zagadkami logicznymi.

Dzień dobry, ja też umieram
Olgi Ptak
wydanie pierwsze
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2023

Komentarze
Udostepnij