Zapowiedzi

„Dziennik czasów zarazy”, czyli magazyn „Teatru na faktach” na żywo w sieci

We wtorek 7 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się emisja pierwszego odcinka programu będącego naturalną kontynuacją odbywających się w Instytucie Grotowskiego czytań performatywnych. Młodzi reżyserowie, aktorzy i producenci będą prezentowali postępy swoich prac związanych z przygotowaniem premierowych spektakli dokumentalnych realizowanych w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Głównym punktem każdego odcinka będzie działanie performatywne – czytanie, fragment spektaklu lub inna forma prezentacji związana z przygotowywanymi premierami. Dodatkowo twórcy podzielą się historiami z czasu pandemii koronawirusa, zbieranymi na bieżąco w ramach inicjatywy „Opowieści z kwarantanny” – podziel się swoją historią. W pierwszym odcinku przyjrzą się rodzimowiercom. Zapytają, na czym polega ich wiara i jak się odnajdują w katolickiej Polsce, a o pracy nad spektaklem opowie reżyser Robert Traczyk. Udadzą się też „w teren” (oczywiście wirtualnie), aby opowiedzieć o przebiegu pandemii w jednym z polskich miast. Ponieważ teatr nie powinien być nazbyt poważny, Teatralne Wydarzenia Tygodnia przedstawi dyrektor jednej z zamkniętych instytucji – Spalonego Teatru w Bezrobociach Górnych. Na zakończenie zaprezentowane zostanie nagranie koncertu finałowego Przeglądu Piosenki Aktorskiej – który się nie odbył.

„Teatr na faktach” to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu „Noc na faktach”, czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli poruszających tematy ważne, trudne, a czasami wesołe. W trakcie wywiadów twórcy stosują metodę verbatimu, czyli „dosłownego zapisu rzeczywistości”. Opowieści są często bardzo osobiste i emocjonalne, bohaterowie wprost mówią o przeżywanych przez nich lękach i nadziejach, ujawniają głęboko skrywane powody swoich decyzji. Nad projektem czuwają Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz. Więcej o projekcie: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/teatr-na-faktach/

Emisja pierwszego odcinka odbędzie się już we wtorek 7 kwietnia o godz. 19:00 na fanpage’u projektu „Teatr na faktach” (https://www.facebook.com/teatrnafaktach/). Po zakończeniu transmisji materiały dostępne będą przez tydzień. Odcinki będą emitowane co wtorek, do końca sezonu epidemicznego.

Komentarze
Udostepnij