Zapowiedzi

„Dziewczynki z zapałkami” rozpalą przeciwatomowy schron – spektakl w Poznaniu

Schron przeciwatomowy zapłonie teatralnymi zapałkami

Spektakl unplugged „Dziewczynki z zapałkami” teatralnego kwartetu Klupp/Kupiec/Łubkowska/Milačić zostanie zaprezentowany 29 września 2023 w zabytkowym schronie piechoty pruskiej w Grunwaldzkim Parku Społecznym w Poznaniu. Zabierze widzów w niebaśniową podróż przez zakamarki i uniwersalne rozterki nie tylko współczesnego świata.

Spektaklowe zapałki rzucą światło na targany reżimami i wojnami Bliski Wschód; polskie pograniczne; objęte kryzysem finansowym regiony będące podróżniczymi marzeniami; ponadczasowe, lecz ledwie tłumiące huk wybuchów schrony; a także zwyczajne humanitarne potrzeby oraz ściany, zaułki i granice w Europie. Która choć wydaje się być ciepła i bezpieczna, potrafi nie dostrzegać swoich złożonych oblicz, pomijać drażniące ją problemy.

Spektakl przygotowano w formule unplugged. Ciemność jest w nim najważniejszym aktorem, płomień zapałek jedynym oświetleniem, a ruch i gest wymownym środkiem przekazu. Aktorki mają do dyspozycji tylko krótką chwilę, tak ulotną jak czas spalania się zapałki.

„Dziewczynki z zapałkami” w reżyserii Natalii Klupp zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w wyjątkowych przestrzeniach zabytkowego schronu piechoty pruskiej z początku XX-wieku. Tworzył on fragment południowo-wschodniego odcinka Twierdzy Poznań. a w czasach zimnej wojny został przebudowany i wzmocniony by służyć zabezpieczeniu przeciwnuklearnemu. Jego przestrzenie są znakomicie zachowane i znajdują się w Grunwaldzkim Parku Społecznym w Poznaniu.

Grunwaldzki Park Społeczny to unikalny kompleks przestrzeni. Na powierzchni między drzewami znajdują się hamaki, miejsce ogniskowe, grządki sąsiedzkie i wybieg dla psów. Pod ziemią ukryto dobrze zachowany schron, którego sale przeznaczone są do użytku mieszkańców. Projekt prowadzi bezpłatnie jego twórczyni, Anna Szewczyk. Dzięki pracy sąsiadów i materiałom pozyskanym za darmo – ta oaza zieloności kwitnie na Osiedlu Kopernika od trzech lat.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, wymagana jest rezerwacja wejściówek – link dostępny w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/269440589261768/
(„Dziewczynki z zapałkami” spektakl w schronie – Klupp/Kupiec/Łubkowska/Milačić)

„Dziewczynki z zapałkami”
Reżyseria i koncepcja: Natalia Klupp
Na scenie: Natalia Klupp, Katarzyna Kupiec, Klaudia Łubkowska, Kai Milačić
Choreografia: Kai Milačić
Konsultacje: Marek Kościółek
Współpraca: Teatr Ósmego Dnia
29.09.2023 godz. 19:00
Schron w Grunwaldzkim Parku Społecznym
ul. Babimojska 9, Poznań

Wstęp bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc wymagana rezerwacja przez formularz dostępny w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/269440589261768/ („Dziewczynki z zapałkami” spektakl w schronie – Klupp/Kupiec/Łubkowska/Milačić)

fot. Nina Langer

Komentarze
Udostepnij