Zapowiedzi

Dziś premiera „Balladyny” w lubelskim Teatrze Osterwy

Dziś (11 maja) w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie premiera „Balladyny” w reżyserii Jana Hussakowskiego. To wyjątkowe wydarzenie teatralne, które przenosi dzieło Juliusza Słowackiego na grunt współczesności, zachowując jednocześnie jego klasyczny charakter.

Spektakl, w którym groteska i tragizm idą w parze hipnotyzując już od pierwszych scen. Co zabawnego może przynieść „Balladyna” Juliusza Słowackiego?

Najnowsza interpretacja Jana Hussakowskiego to pigułka wiedzy, podana z humorem. Reżyser postawił sobie za zadanie przedstawienie klasyki z kanonu lektur w nowym świetle.

Zainspirowany Susan Sontag, wykracza poza granice tradycyjnej interpretacji tekstu, jednak takie podejście, nie odbiera postaciom ich naturalnych kształtów. Utwór nie zmienia znaczenia, a odbiorca nie traci na treści podanej przez samego wieszcza. To przedstawienie pogłębia swój wyraz, wyostrza zmysły i przeżycia widza, jednocześnie przybliżając mu istotę dramatu.

Jak pisała Maria Janion, każde nowe sceniczne odczytanie „Balladyny” „skłania do ponownego zastanowienia się nad najwspanialszym w literaturze polskiej utworem – wcieleniem ironii tragicznej romantyzmu”. Historia opowiedziana w „Balladynie” dotyka tematów ludzkiej natury, takich jak miłość, zdrada, chciwość i pożądanie. Te uniwersalne motywy prowokują do dyskusji i głębokich przemyśleń. Jan Hussakowski znajduje w dziele paralele do problemów z jakimi mierzymy się dziś, od wojny po presję kapitalistycznego wzrostu. Odważnie przenosi klasykę Juliusza Słowackiego na nowy poziom, tworząc widowisko, niezwykle współczesne.

Przestrzeń sceny koncentruje się wokół ekranów projekcyjnych, które nie tylko odwołują się do tradycji płócien teatralnych z XIX wieku, ale także otwierają przestrzeń dla nowoczesnych form wyrazu, wpisując się w upodobania dzisiejszego odbiorcy.

Przypisy, streszczenia i akcenty multimedialne stają się składowymi elementami spektaklu, tworząc niezwykłą dynamikę i angażując widza w ekscytującą podróż przez historię dramatu. Dążąc do intensywnej ekspresji scenicznej, aktorzy eksplorują fizyczność postaci, gestów i kostiumów, wykorzystując nowoczesne techniki aktorskie. Spektakl czerpie z kierunku teatru dalekowschodniego, łącząc inspiracje Artaudem, teatrem indonezyjskim, indyjskim kathakali, a także japońskimi formami.

Dla wytrawnych widzów będzie to przełamanie klasycznego wydania dramatu. Nowy obraz żalu i rozpaczy malowany uśmiechem i szyderą. Natomiast dla nowej publiki będzie to dobry początek teatralnej przygody. Przedstawienie poprzez swą lekkość zaprosi do tajemniczego świata za kurtyną i na długo nie wypuści obserwatorów ze swych objęć.

Poszukajmy wspólnie granicy, na której horror dotyka groteski. Wejdźmy do świata Słowian i odkryjmy konsekwencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć bohaterom „Balladyny”.

Autor – Juliusz Słowacki
Reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne – Jan Hussakowski
Adaptacja i dramaturgia – Andrzej Błażewicz
Scenografia i kostiumy – Agata Stanula
Reżyseria świateł i projekcje – Klaudia Kasperska
Inspicjentka – Klaudia Wierzchoń

Obsada
Balladyna – Kamila Janik
Wdowa/Goplana – Jolanta Rychłowska
Alina/Gralon/Kanclerz – Nina Biel (gościnnie)
Kirkor/Grabiec – Krzysztof Olchawa
Filon/Kostryn – Daniel Salman
Chochlik/Pustelnik – Witold Wieliński (gościnnie)
Skierka – Maciej Grubich

REPERTUAR
11 maja (sobota), godz. 18:00 | PREMIERA
12 maja (niedziela), godz. 17:00
14 maja (wtorek), godz. 12:00
16 maja (czwartek), godz. 18:00 | PREMIERA AKADEMICKA
17 maja (piątek), godz. 11:00 | PREMIERA SZKOLNA
17 maja (piątek), godz. 18:00
18 maja (sobota), godz. 18:00
19 maja (niedziela), godz. 18:00

CENY BILETÓW
20 zł – 115 zł
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

fot. Bartłomiej Smolak

Komentarze
Udostepnij