Zapowiedzi

DzzZa/przyszłość boli tylko raz – premiera na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI. PREMIERA MARIUSZA ZANIEWSKIEGO DLA FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Żyjemy w świecie pozornej wrażliwości i powierzchownego humanizmu. Wzruszamy się internetowymi obrazkami, jednocześnie bezrefleksyjnie konsumując efekty czyjejś niewolniczej pracy. Czy umierająca z zimna dziewczynka z zapałkami jest w stanie zwrócić naszą uwagę na możliwą katastrofę? W swoim spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz Mariusz Zaniewski przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. Premiera już dziś na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

XXI wiek jeszcze się nie rozpoczął żyjemy mentalnością wieku XX, wierząc w siłę konsumpcji, energię kopalnych paliw, praktyczność plastikowych opakowań, archaiczny model edukacji i zatrudnienia – mówi Mariusz Zaniewski. – Czy przygotowujemy świat dla naszych dzieci, czy liczymy, że to dopiero one zmienią ludzkości kurs ku katastrofie? – pyta reżyser.

W spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz grupa dziecięcych bohaterów spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka z zapałkami, syn bogacza i chłopiec z pakistańskiej fabryki dywanów we wspólnej misji, mimo dzielących ich różnic, wynikających z rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej. Czy uda im się rozpoznać zagrożenia i zapobiec im?

– Proszę się nie obawiać, to nie będzie spektakl edukacyjny – zapewnia Zaniewski. – Figury bohaterów to tylko pretekst do rozmowy o naszym uwikłaniu w system, w którym krzywdzimy siebie nawzajem, gdzie jedni cynicznie korzystają z owoców wyzysku, natomiast inni ratują się odwracając wzrok dodaje.

W obsadzie: Dawid Ptak, Jan Romanowski, Łukasz Schmidt, Maciej Hązła, Malina Goehs. Choreografię opracowuje Krystyna Lama Szydłowska, scenografię – Marta Śniosek-Masacz, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Łukaszewski.

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Premierowo zaprezentowany zostanie na scenie ART_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi o g. 19.00.

Komentarze
Udostepnij