Zapowiedzi

e-repertuar olsztyńskiego Teatru im. Jaracza

Od 12 kwietnia (Wielkanoc) Teatr im. Jaracza chce zaproponować wszystkim Widzom możliwość bezpłatnego oglądania online ( platforma Vimeo) spektakli prezentowanych na swoich scenach. Nie będzie to jednorazowe udostępnienie.

Przyjęliśmy innowacyjną formę. Chcemy, aby do końca kwietnia funkcjonował e-repertuar, gdzie tak jak w normalnych, zwykłych czasach widz ma opcję wybrania tytułu i dnia w którym to będzie chciał go obejrzeć. Na tę chwilę zaproponujemy dwa spektakle:

1. “Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua- spektakl dedykowany najmłodszym, oczywiście również dorosłym i całym rodzinom

2. “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” autorstwa Marcina Wichy w reżyserii Łukasza Barczyka

Jeśli zainteresowanie będzie spore, lub (niestety) kwarantanna się przedłuży, nie wykluczamy dodania nowych tytułów

W każdym ze spektakli na końcu zostaną wymienieni wszyscy pracownicy Teatru, chcemy aby Widzowie zobaczyli, ile osób pracuje przy jednym Przedstawieniu.

Dodatkowo zostanie nagrany w najbliższych dniach serial, program edukacyjny pokazujący Teatr “od kuchni”. Skupimy się na kwestiach technicznych( opowieści o kurtynie, zapadniach, sztankietach itp.) Powiemy o osobach pracujących przy danym spektaklu, o których często nie wiemy, a bez których pracy nie byłoby danego wydarzenia.

Poniżej info jakie otrzymają nasi widzowie na stronie, Fejsie, itp.

Spektakle Teatru im. Stefana Jaracza W Olsztynie Twoim domu.

Jak zarezerwować bezpłatny wstęp do naszego e-teatru?

Wejdź na stronę www.teatr.olsztyn.pl i zacznij wypełniać krótki formularz

1. Wybierz spektakl i termin (liczba miejsc jest ograniczona),

2. Na Twój adres mailowy zostanie wysłana wiadomość z łączem do danego spektaklu,

3. Link będzie aktywny przez 6 godzin od chwili rozpoczęcia transmisji

**

Harmonogram uwzględnia 8 emisji spektaklu “Baśń o pięknej Parysadzie” oraz 8 emisji spektaklu “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

12 kwietnia, niedziela, Baśń (1) od 17:30

13 kwietnia, Lany Poniedziałek, Baśń (2) od 12:00

13 kwietnia, Lany Poniedziałek, Rzeczy (1) od 19:25

15 kwietnia, środa Rzeczy (2) od 19:25

17 kwietnia, piątek , Baśń (3) od 17:30

18 kwietnia, sobota, , Baśń (4) od 12:00

18 kwietnia, sobota , Rzeczy (3) od 19:25

19 kwietnia, niedziela, Baśń (5) od 12:00

19 kwietnia, niedziela, Rzeczy (4) od 19:25

21 kwietnia, wtorek Baśń (6) od 17:30

23 kwietnia, czwartek, Rzeczy (5) od 19:25

25 kwietnia, sobota, Baśń (7) od 12:00

25 kwietnia, sobota , Rzeczy (6) od 19:25

26 kwietnia, niedziela, Rzeczy (7) od 19:25

28 kwietnia, wtorek, Baśń (8) od 17:30

30 kwietnia, czwartek, Rzeczy (8) od 19:25

***

Baśń o Pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

“Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd”

Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą.

Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru “Klechdy sezamowe”. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język.

Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.

Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków, by wspólnie z nami wyruszyli w drogę dziwną i zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia

**

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Adaptacja zbioru esejów Marcina Wichy to opowieść o matce i swoiste rozliczenie z nią.

Bohater porządkując rzeczy po zmarłej rodzicielce przywołuje ją, swoje dzieciństwo i mło-dość. Wspomina i próbuje zrozumieć rodziców. Przy okazji segregowania różnych przedmiotów pojawiają się kolejne skojarzenia związane z przeszłością.

Marcin Wicha jest laureatem Paszportów Polityki za 2017 rok. W 2018 roku otrzymał m.in. Nagrodę Literacką “Nike” oraz “Nike czytelników” za “Rzeczy których nie wyrzuciłem”.

Komentarze
Udostepnij