Zapowiedzi

„Echeverría” Martína Caparrósa – epicka powieść wybitnego argentyńskiego reportera

Buenos Aires, rok 1830. Argentyna dopiero się rodzi i jeszcze nie wie, czym winna się stać. Młody człowiek, Esteban Echeverría, po powrocie z Paryża uznaje, że jego misją jest nadać kształt swojej ojczyźnie. Zamierza to uczynić poprzez literaturę, zostając wielkim poetą narodowym. Przez całe swe burzliwe życie jest rozdarty między miłością a strachem, pracą a chorobą, miastem a pampasami, wreszcie między poezją a walką z dyktaturą, która zakończy się dla niego ostatecznie wygnaniem.

Imponująca rozmachem i stylistycznym mistrzostwem – znaleźć tu można pogłosy Javiera Maríasa i historiozoficznych rozważań Lwa Tołstoja –powieść Martína Caparrósa to biografia jednej z najważniejszych postaci w historii Argentyny, a zarazem podróż przez mroczną, fascynującą epokę.

W książce znajdziecie Państwo przedmowę Barbary Jaroszuk, argentynistki i tłumaczki, Laureatki Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce.

Martín Caparrós (ur. 1957)– argentyński dziennikarz, pisarz i tłumacz. Urodził się w Buenos Aires, studiował historię w Paryżu, mieszkał w Madrycie i Nowym Jorku. Pracował w radiu, telewizji i prasie, tłumaczył Voltaire’a, Shakespeare’a, Queveda. Napisał ponad 20 książek tłumaczonych na wiele języków, w tym słynny reportaż Głód.

Tytuł:„Echeverría
Autor: Martín Caparrós
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Premiera: 13.06.24
Seria: przeszły/ ciągły
Okładka: Mimi Wasilewska
Wydawnictwo ArtRage
Komentarze
Udostepnij