Zapowiedzi

Eliminacje do Światowej Olimpiady Kreatywności „Destination Imagination”

Eliminacje do Światowej Olimpiady Kreatywności „Destination Imagination”. Z Warszawy do Kansas City. Na Światową Olimpiadę Kreatywności DI.

Po raz pierwszy od czasów pandemii polskie drużyny, realizujące międzynarodowy program edukacyjny Destination Imagination (DI), spotykają się w dniach 11-13 marca w Warszawie. To już XVII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI, która najlepszym z nich otworzy drogę do Kansas City, gdzie w maju tego roku odbędzie się Światowa Olimpiada Kreatywności DI, tzw. Global Finals. Polscy laureaci spotkają się z finalistami podobnych eliminacji przeprowadzonych w ponad 30 krajach na świecie. Młodzi będą mierzyć się z wyzwaniami wymagającymi kreatywności, współpracy i szybkiego podejmowania odważnych decyzji.

Podczas październikowej gali w Helsinkach inicjatywa DI została wyróżniona jako jedna ze 100 najważniejszych światowych innowacji, które zmienią oblicze edukacji w 2024 roku (HundrED’s Top 100 most impactful innovations). Program Destination Imagination, założony w 1999 r. w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie największym na świecie interdyscyplinarnym programem edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i studentów w obszarze kreatywności. Program wychował już całe pokolenie młodych ludzi (ponad 1 milion absolwentów), wyposażając ich w umiejętności XXI wieku, pozwalające wyróżnić się na współczesnym rynku pracy. Tegoroczna jubileuszowa 25. światowa edycja zgromadzi w Kansas City (USA) około 6 tysięcy drużyn.

Program stawia na rozwój kompetencji kluczowych dla edukacji przyszłości. Rozwija empatię, innowa­cyjność, kreatywność, umiejętność współpracy i pracy projektowej, uczy odkrywania własnych talentów oraz wykorzystywania swoich mocnych stron. Przeznaczony jest dla szerokiej grupy wiekowej dzieci i młodzieży – od 5. do 26. roku życia – w podziale na cztery poziomy wiekowe; dodatkowo występują „Wschodzące Gwiazdy” – pozakonkursowe grupy przedszkolne.

Treningi kreatywności odbywają się w kilkuosobowych drużynach pod okiem trenera, który przeszedł szkolenie dedykowane do pracy w tym programie. Trenerami są osoby związane ze szkolnictwem, głównie nauczyciele ipedagodzy.

W czasie Olimpiady drużyny DI prezentują rozwiązania Wyzwań Drużynowych, nad którymi pracowały przez cały sezon. Może to być wyzwanie artystyczne, naukowe, konstrukcyjne, techniczne, społeczne – bądź improwizacyjne, które budzi zawsze najwięcej emocji. Ponadto każda drużyna mierzy się z Wyzwaniem Na Już, czyli krótkim zadaniem, które wymaga nienagannej współpracy i radzenia sobie z presją czasu. Dodatkową konkurencją jest tzw. Wyzwanie Bliźniacze, wymyślone przez polskich ekspertów po to, aby dotychczas rywalizujące ze sobą drużyny w pracy zespołowej rozwiązały postawione przed nimi wyzwanie. W ten sposób rywale stają się partnerami.

Polskie drużyny uczestniczą w programie już od 20 lat, plasując się w czołówce tych najbardziej kreatywnych w międzynarodowych konkursach (Global Finals w USA, International Invitational w Polsce i Dubaju, Olimpiada Azjatycka Destination Imagination w Chinach).

Polską edycję programu współtworzą osoby związane z edukacją, szkoleniem nauczycieli, kreatyw­nością, rozwijaniem potencjału uczniów zdolnych – skupione wokół Fundacji Rozwoju Kreatywności. Siedem ostatnich edycji polskiej Olimpiady DI odbyło się we Wrocławiu. W 2024 roku to ważne wydarzenie edukacyjne po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. W tym roku głównym partnerem i współorganizatorem Olimpiady Kreatywności jest Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK), które w ten sposób dynamizuje przemysł kreatywny poprzez promocję, wsparcie rozwojowe dla obiecujących talentów oraz kształtowanie aktywnej społeczności zafascynowanej kreatywnością. Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało kluczowym ośrodkiem wspierającym polską kulturę i innowację. Działania CRPK koncentrują się na efektywnym systemie wsparcia, który realnie wpływa na rozwój rodzimych branż kreatywnych. Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mateusz Dzieduszycki, Dyrektor CRPK, przedstawia ten projekt jako niezwykłą możliwość rozwoju dla polskich branż kreatywnych. Dzięki Olimpiadzie Kreatywności, kolejne pokolenia mogą zdobyć zdolności potrzebne do pracy w sektorze kreatywnym.

W tej edycji Olimpiady do konkursu przystąpi 51 drużyn z całej Polski i trzy z zagranicy, co zgromadzi grupę ponad 450 uczestników. Dla porównania w sezonie 2019-20 (ostatni sezon przed pandemią) było 250 drużyn. Dwie olimpiady przeprowadzone online spełniły założenia programowe, ale niemożliwy do zrealizowania był jeden z najważniejszych aspektów: bezpośrednia wymiana między uczestnikami wiedzy, umiejętności i doświadczeń z zakresu twórczego rozwiązywania problemów. Założeniem organizatorów jest kontynuowanie tego niezwykle ważnego dla edukacji dzieci i młodzieży programu także w latach kolejnych.

Agnieszka Potocka – Dyrektor Destination Imagination Polska oraz członek Zarządu Fundacji Rozwoju Kreatywności – polskiego organizatora programu – mówi: „Program od 25 lat pozwala dzieciom z całego świata podejmować wyzwania i twórczo je rozwiązywać. Tak wiele słyszymy o problemach psychicznych dzieci i młodzieży, a także wyzwaniach systemu edukacji. Nasz projekt zapewnia im optymalne środowisko do rozwoju: pracę w zespole, poczucie bycia ważnym i zauważonym, wzajemne wsparcie i możliwość uczenia się od innych. Pokazuje, że aby odnieść sukces, trzeba współpracować i szukać tego, co w nas najlepsze”.

Żyjemy w okresie przełomu, zmian w sposobie kształcenia i rozwoju kompetencji dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w pracy zespołów i obserwowanie ich działania jest okazją do zauważenia, jak wspólnie uczą się rozwiązywania problemów i ile radości sprawia tym dzieciom „danie z siebie wszystkiego”.

Polska edycja programu DI otrzymała patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Zapraszamy przedstawicieli mediów do odwiedzenia Olimpiady
w warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14:

Poniedziałek, 11 marca:

17.30-18.00    wejście do Hali na Ceremonię Otwarcia

18.00-19.30    Ceremonia Otwarcia (duża scena; wejście od 17.30)

Wtorek, 12 marca:

09.00-16.00    Wyzwania Drużynowe, Wyzwania na Już, warsztaty, Strefa Partnerów

17.00-18.15    Wyzwanie Bliźniacze

18.15-19.30    Impreza Integracyjna z koncertem uczestników i Ekspertów DI (duża scena)

Środa, 13 marca:

09.00-16.00    Wyzwania Drużynowe, Wyzwania na Już, warsztaty, Strefa Partnerów

17.30-19.00    Ceremonia Zamknięcia i rozdania nagród z koncertem rodziców uczestników DI (duża scena; wejście od 17.00)

Więcej informacji na www.kreatywnosc.pl
– zdjęcia z prawami do wykorzystywania: https://dipolska.smugmug.com/ 
– „O Destination Imagination”: https://youtu.be/QhRJ-SbGLw0 (4,5 min.)
– „XIV Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2019”: https://youtu.be/Qd34dcossOQ (5 min.)

Organizator:
Fundacja Rozwoju Kreatywności
ul. Brzozowa 9, 05-420 Józefów
www.kreatywnosc.plkontakt@dipolska.pl, tel: +48 451 654 700

Współorganizator:
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK)
ul. Mińska 65, 03-828 Warszawa
www.crpk.plkomunikacja@crpk.pl

Komentarze
Udostepnij