Zapowiedzi

„Empty Bodies” i „Winterreise” w warszawskim Centrum Teatru i Tańca

Warszawa: Double bill: „Empty Bodies” Karoliny Kroczak | „Winterreise” Marty Kosieradzkiej

24 października 2021 | godz. 19:30 | Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie,

 ul. Bruna 9 | prezentacje spektakli

Warszawskie Centrum Teatru i Tańca zaprasza  24 października na wieczór, złożony z dwóch prezentacji. W pierwszej części pokazany zostania spektakl „Empty Bodies” w choreografii Karoliny Kroczak, a następnie – premiera pracy „Winterreise” Marty Kosieradzkiej.

EMPTY BODIES:

Temat cielesności w kontekście tancerek reprezentujących trzy pokolenia. Spektakl o strukturze kolażu, gdzie poetyckie obrazy nawiązujące do tematyki relacji matka-dziecko przeplatają się z motywami zaczerpniętymi z życia trzech kobiet, z których każda na swój sposób zmaga się z problemami cielesności.

Do kogo należy ciało będące obiektem seksualnym? Jak ciało internalizuje poczucie odrzucenia, dlaczego brak bliskości odbiera głos i prawo do decydowania o sobie? Co gdy ciało nie spełnia już oczekiwań, gdy staje się puste? Czy można je naprawić? Jak funkcjonujemy w świecie idealnych, chudych ciał, które trzeba wyprasować, pozbyć się zmarszczek i innych śladów życia? Czy ciało mające dostęp do płodności i wewnętrznego potencjału może stać się efektem produkcji, obiektem, który można przekształcić? Empty Bodies” to spektakl o tęsknocie za połączeniem z naszą pierwotną naturą, za bliskością z matką, która tuli. To także spektakl o głodzie i pustce, które są ceną jaką płacimy za idealny “plastikowy” świat: z wyczerpaną matką, która nie może wykarmić swoich dzieci. To świat gdzie wieje chłodem, dystansem i pustymi przestrzeniami. Stajemy na skraju zagłady ekologicznej, a ziemia po której chodzimy staje się sucha i jałowa.

W spektaklu zobaczymy wiele poetyckich obrazów, nie zabraknie zarówno zabawnych jak I dramatycznych scen, wszystko wyrażone w fizycznym tańcu na najwyższym poziomie.

Koncepcja i choreografia: Karolina Kroczak

Taniec: Aleksandra Krajewska, Agata Pankowska/Ilona Gumowska, Elwira Piorun

Muzyka: collage

Tekst: Kaya Szulczewska

Zdjęcia/ oprawa wizualna: Natalia Miedziak- Skonieczna

Oprawa graficzna materiałów promocyjnych: Gregor Konarski/ fot. Natalia Miedziak Skonieczna

Produkcja: Teatr Tańca Zawirowania/ Fundacja Scena Współczesna

WINTERREISE:

Solo taneczne inspirowane cyklem wierszy Stanisława Barańczaka „Winterreise”, nawiązujących do słynnego cyklu pieśni Schuberta o tym samym tytule. Tematem wierszy i spektaklu jest zima, jako alegoria współczesnej cywilizacji, podróż przez lodowaty pejzaż otaczającego świata i próba znalezienia w nim sensu. „Winterreise” jest efektem współpracy artystów z kilku krajów i dyscyplin artystycznych, próba wspólnego stworzenia ruchowo-muzyczno-wizualnego krajobrazu zimy.

Taniec i choreografia : Marta Kosieradzka

Muzyka : Adriano Fontana

Fotografia : Carlos Alves

Kostium : Amanda Vesthardt

Fragmenty wierszy S. Barańczaka czyta Paweł Bernadowski

Projekt realizowany w ramach programu ‘’Mobilni w Kulturze’’.

BILETY dostępne: https://bit.ly/3yH7Suy

***

Realizacja programu Centrum Teatru i Tańca jest współfinansowana ze środków m. st. Warszawy

fot. B. Zalewski

Komentarze
Udostepnij