Zapowiedzi

„Empuzjon” – kwietniowa premiera w Teatrze Fredry w Gnieźnie

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieśnie rozpoczął we wtorek próby do premiery scenicznej wersji najnowszej, wydanej w 2022 roku powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Autorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Radosław Rychcik.

Akcja toczy się we wczesnych latach XX wieku w uzdrowisku na Dolnym Śląsku, a głównym bohaterem jest młody student Mieczysław Wojnicz, który zmaga się z wyrokiem śmierci- gruźlicą płuc. Jego postać zestawiona jest z charakterystyką innych pensjonariuszy uzdrowiska Görbersdorf -specjalistycznego sanatorium, w którym leczy się schorzenia „piersiowe i gardlane”. Opowieść przeradza się w kryminał z dreszczykiem, gdy do uzdrowiska docierają niepokojące wieści o nadchodzącej I wojnie światowej. Ale to zagrożenie nie jest jedynym problemem, z jakim muszą zmierzyć się bohaterowie…

Olga Tokarczuk

wybitna polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018). Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike”: w 2008 roku za „Biegunów” i w 2015 roku za powieść „Księgi Jakubowe”, natomiast Nagrodę Literacką „Nike” Czytelników otrzymała aż pięciokrotnie: „Prawiek i inne czasy” (1997), „Dom dzienny, dom nocny” (1999), „Grę na wielu bębenkach” (2002), „Biegunów” (2008) oraz za „Księgi Jakubowe” (2015). Przekład powieści  „Bieguni” na język angielski zaowocował międzynarodowym uznaniem i nagrodą The Man Booker International Prize za rok 2018. 

Noblistka otrzymała doktorat honoris causa na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim, zaś poza granicami kraju – na Uniwersytecie Sofijskim oraz Hong Kong Baptist University. W Norwegii uhonorowano ją tytułem Arne Næss, a w roku 2023 roku została laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

Radosław Rychcik

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w PWST w Krakowie. Debiutował w Starym Teatrze w Krakowie spektaklem „Forma przetrwalnikowa”. Jako reżyser pracował w USA, Brazylii, Turcji i we Włoszech. Twórca wielu przedstawień ważnych i znaczących dla polskiego teatru. To m.in. „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marii Koltèsa (2009) – laureat nagród na festiwalach Fanaberie w Wałbrzychu i KONTAKT w Toruniu, „Hamlet” (uznany za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 2010/2011), oba w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu zrealizował cieszących się uznaniem widzów na całym świecie „Dwunastu gniewnych ludzi” Reginalda Rose’a (2012) oraz „Dziady” Adama Mickiewicza (2014) – ten ostatni spektakl przyniósł Rychcikowi Paszport POLITYKI oraz Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” oraz Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Za reżyserię „Łyska z pokładu Idy” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) został nagrodzony Laurem Konrada na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje“ w Katowicach (2011). Nagrodę indywidualną za reżyserię w konkursie MKiDN „Klasyka Żywa” (2015) otrzymał za „Grażynę” Adama Mickiewicza (Teatr im L. Solskiego w Tarnowie). Reżyserował także w Teatrze Dramatycznym i Studio w Warszawie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Śląskim w Katowicach.

W Teatrze Fredry wyreżyserował w roku 2021 ‘’Lalkę” Bolesława Prusa

Premiera: 26 kwietnia

Scenografia, kostiumy, światła: Łukasz Błażejewski

Muzyka: Łukasz i Michał Lis 

OBSADA: Katarzyna Kalinowska, Iwona Sapa, Joanna Żurawska, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski, Maciej Hązła, Michał Karczewski, Wojciech Kalinowski, Nikodem Księżak (gościnnie), Roland Nowak, Wojciech Siedlecki

Inspicjent: Ewa Malicka

fot. Dawid Stube

Komentarze
Udostepnij