Zapowiedzi

„Empuzjon” – premiera w gnieźnieńskim Teatrze im. A. Fredry

W dniu 26 kwietnia 2024 r. Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie zaprasza na premierę scenicznej wersji najnowszej, wydanej w 2022 roku znakomitej powieści Olgi Tokarczuk „Empuzjon”.

To historia Mieczysława Wojnicza, studenta ze Lwowa, który przybywa do uzdrowiska z nadzieją, że znajdzie lekarstwo na przerażającą diagnozę gruźlicy. Fascynuje go tajemnica okolicznych zaginięć i mrocznych legend otaczających góry. W posępnym uzdrowisku, znanym ze swoich nowatorskich metod leczenia chorób układu oddechowego, znajduje się Pensjonat dla Panów. To tutaj bohater doświadcza śmierci przyjaciela, konfrontuję się z bezsilną, udręczoną męskością. To tutaj odkrywa swoje nowe ja. To historia jego inicjacji i stawania się, to historia jego przemiany. „Empuzjon” zatem może być pacyfistyczną opowieścią o przemianie samego modelu męskości. Młody mężczyzna edukowany dotąd do walki odkrywa w sobie zdolność do opieki nad innymi. Nie chce zabijać, chce służyć innym. Nowo odkryte powołanie zmienia jego tożsamość.

Ten spektakl to pierwsza na gnieźnieńskiej scenie prezentacja twórczości wybitnej polskiej noblistki, a jak dotychczas każda teatralna inscenizacja jej dzieł wzbudzała wśród publiczności zrozumiałe zainteresowanie. Realizacji własnej adaptacji „Empuzjonu” podjął się tym razem Radosław Rychcik, znany i wielokrotnie nagradzany reżyser, twórca wielu przedstawień ważnych i znaczących dla polskiego teatru. To m.in. „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marii Koltèsa (2009) – laureat nagród na festiwalach Fanaberie w Wałbrzychu i KONTAKT w Toruniu oraz „Hamlet” (uznany za najlepsze szekspirowskie przedstawienie sezonu 2010/2011), oba w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu zrealizował adaptację cieszącego się uznaniem widzów na całym świecie scenariusza filmowego „Dwunastu gniewnych ludzi” Reginalda Rose’a (2012) oraz „Dziady” Adama Mickiewicza (2014) – ten ostatni spektakl przyniósł Rychcikowi Paszport POLITYKI oraz Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” oraz Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Za reżyserię „Łyska z pokładu Idy” (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu) został nagrodzony Laurem Konrada na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje“ w Katowicach (2011). Nagrodę indywidualną za reżyserię w konkursie MKiDN „Klasyka Żywa” (2015) otrzymał za „Grażynę” Adama Mickiewicza (Teatr im L. Solskiego w Tarnowie). Reżyserował także w Teatrze Dramatycznym i Studio w Warszawie, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Śląskim w Katowicach.

Spektaklem „Empuzjon” Radosław Rychcik wraca do Teatru Fredry, gdzie w roku 2021 zrealizował cieszącą się ogromnym uznaniem i powodzeniem wśród publiczności sceniczną adaptację „Lalki” Bolesława Prusa.

Autorem scenografii, kostiumów i świateł do spektaklu jest Łukasz Błażejewski, muzykę napisał Michał Lis. W roli głównej występuje Michał Karczewski, zaś w pozostałych rolach zobaczymy: Katarzynę Kalinowską, Iwonę Sapę, Joannę Żurawską, Bogdana Ferenca, Macieja Hanczewskiego, Macieja Hązłę, Wojciecha Kalinowskiego, Nikodema Księżaka (gościnnie), Rolanda Nowaka i Wojciecha Siedleckiego.

Komentarze
Udostepnij