Zapowiedzi

Etiuda studentki III roku reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Festiwalu FIST w Belgradzie!

 „Momik”, etiuda Aleksandry Bielewicz, studentki III roku kierunku reżyseria, zostanie pokazana na Festiwalu FIST w Belgradzie. Etiuda powstała pod opieką mgra Łukasza Chotkowskiego.

Tytułowy Momik to polski Żyd wychowany w Izraelu. Całe jego dzieciństwo naznaczone było traumą wojny. Nie rozumiał lęku obecnego w jego rodzinie, ale przesiąkł nim do szpiku kości. Uporczywie budował obraz kraju TAM. Kraju, który w dziecięcej wyobraźni widział jako piękne miejsce, nawiedzone przez okrutną bestię. Szukanie śladów przeszłości i próba jej zrozumienia stały się jego obsesją.

Momik przyjeżdża do Polski, żeby skonfrontować się z widmami, które w nim mieszkają. Szuka 6 milionów Żydów, getta, po którym prawie nic już nie pozostało. Razem z „duchami” wyrusza w podróż.

W tę podróż zabieramy naszych widzów, przechodniów. Spacer ma charakter intymnego doświadczenia – każdy z uczestników przed rozpoczęciem dostaje link do ścieżki audio. Korzystając z własnego telefonu oraz słuchawek dostaje możliwość wysłuchiwania nagrania prowadzącego go przez spektakl i jednoczesnego obserwowania synchronicznych działań aktorów. Każdy widz może zdecydować, na ile zanurzyć się w historii głównego bohatera, na ile podążyć za mówiącymi głosami, na ile miksować przedstawianą przez nas rzeczywistość z rzeczywistością współczesnego miasta, w którym się znajdujemy. Szukamy pamięci wybranych miejsc, badamy fuzję tego czym były, a czym się stały. Szukamy śladów zatartej tożsamości. Narodowej i indywidualnej. Szukamy brakującego elementu, niezbędnego do poczucia się człowiekiem spójnym.

Aleksandra Bielewicz

Obsada:

Tomasz Nosinski, Jowita Kropiewnicka, Jan Kwapisiewicz, Katarzyna Obidzińska, Maria Bijak, Kacper Lech

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria: Aleksandra Bielewicz

Zdjęcia: Michał Modlinger

Montaż: Michał Mazurek

Kostiumy: Sandra Stępień

Współpraca scenograficzna: Łukasz Misztal

Ruch sceniczny: Maria Bijak

Montaż dźwięku: Szymon Sutor

Asystentka reżyserki: Joanna Adamiec

Fotografie: Karolina Jonderko

Charakteryzacja: Amadeusz Suszyński

Zdjęcia zapowiedzi: Zuzanna Mazurek

Aleksandra Bielewicz

studentka III roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Paris 3 Sorbonne Nouvelle w Paryżu. Jako asystentka reżysera współpracowała z Radkiem Rychcikiem, Natalią Korczakowską, Michałem Walczakiem, Zoe Moore. Spektakle w jej reżyserii pokazywane były m.in. na Festiwalu Monodramu w Tychach, Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych iTSelF w Warszawie, festiwalu Mozart Junior w Warszawskiej Operze Kameralnej. Uczestniczka warsztatów m.in. z Romeo Castelluccim, Krzysztofem Warlikowskim.

Trailer: https://youtu.be/B-5oHMM3uWk

Program Festiwalu: https://fist-festival.com/

Fot.: Karolina Jonderko

Komentarze
Udostepnij