Zapowiedzi

Ewelina Marciniak laureatką Der Faust – najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej

W Hanowerze wyłoniono tegorocznych zdobywców najbardziej prestiżowej niemieckiej nagrody teatralnej – Der Faust. Polską artystkę nagrodzono w kategorii Reżyseria za spektakl „Der Boxer” na podstawie powieści “Król” Szczepana Twardocha. Doskonale przyjęta przez publiczność i krytyków sztuka została zrealizowana na scenie Thalia Theater w Hamburgu.

Tegoroczna gala rozdania nagród odbyła się 21 listopada w formie zdalnej. Podczas transmitowanej online uroczystości zostały przyznane nagrody w 8 kategoriach, w których nominuje się po trzech artystów. Zwycięzców w każdej konkursowej kategorii m.in. za reżyserię, scenografię i choreografię wybiera pięcioosobowe jury. Przyznawaną od 2006 roku statuetkę zaprojektowaną przez austriackiego artystę Ericha Wondera w przeszłości otrzymali m.in: Frank Castorf, Pina Bausch i Elfriede Jelinek. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości odebrał William Forsythe.

Ewelina Marciniak jest etatową reżyserką Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz laureatką najważniejszych krajowych nagród teatralnych w tym m.in. laureatką Paszportów POLITYKI. Od 2016 roku reżyseruje również w Niemczech, w których dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer”) oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej”, „Noc świętego Bartłomieja” i mający zamkniętą premierę w marcu tego roku „Poskromienie złośnicy”). W 2021 roku powróci do Thalia Theater w Hamburgu, aby na dużej scenie wystawić „Księgi Jakubowe” według powieści nagrodzonej literacką nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk. Premiera przewidywana jest na wiosnę 27 marca.

***

BIOGRAFIA
Absolwentka Europeistyki i Dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które Marciniak ukończyła przed Reżyserią na krakowskiej PWST. Aktualnie etatowo związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. O urodzonej w 1984 r. w Dusznikach-Zdroju reżyserce teatralny świat pierwszy raz usłyszał za sprawą Zbrodni Michała Buszewicza, zrealizowanej w Bielsku-Białej. Następne głośne tytuły to Amatorki Elfriede Jelinek z gdańskiego Teatru Wybrzeże, gdzie utowarowienie związków międzyludzkich Marciniak pokazywała, bawiąc się konwencjami m.in. komedii romantycznej oraz zrealizowany w Bydgoszczy Skąpiec, w którym opowiadała o dehumanizującej wszechwładzy pieniądza. W 2016 roku Ewelina Marciniak została laureatką Paszportów POLITYKI. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Ustanowiona w 1993 roku, honoruje twórców w sześciu kategoriach: Teatr, Literatura, Film, Muzyka Popularna, Muzyka Poważna i Sztuki Wizualne. Od 2016 roku reżyseruje również w Niemczech, w których dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer”) oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej”, „Noc świętego Bartłomieja” i mający zamkniętą premierę w marcu 2020 „Poskromienie złośnicy”).

fot. Anna Tomczyńska

Komentarze
Udostepnij