Zapowiedzi

„Excentrycy” na jubileusz 10-lecia Teatru Muzycznego w Toruniu

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny przygotował premierę specjalnie na okazję swojego jubileuszu 10-lecia. Będzie to musical stworzony na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Historia ta po raz pierwszy zostanie wystawiona na teatralnych deskach 14 i 15 czerwca.

Wszystko zaczęło się w 2014 r. w niewyremontowanym budynku Pałacu Dąmbskich na sali złotej. Dziś Teatr Muzyczny w Toruniu ma już swoją silną markę na musicalowej mapie Polski, a spektakle wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Z okazji 10-lecia swojego istnienia, teatr przygotował wyjątkową propozycję dla widzów. Będzie to prapremiera spektaklu „Excentrycy” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. Musical jest pierwszą teatralną adaptacją powieści Włodzimierza Kowalewskiego (w 2015 r. powstał również film z Maciejem Stuhrem w roli głównej).

Opowieść rozgrywa się w Ciechocinku, w czasach wczesnego PRL-u. Po wielu latach przymusowej emigracji, do Polski wraca Fabian Apanowicz – muzyk jazzowy i wokalista. Bohater powoli poznaje powojenną rzeczywistość, konfrontując ją z zachodnimi doświadczeniami. Poznaje mieszkańców Ciechocinka, wśród nich tajemniczą kobietę o imieniu Modesta, dla której „traci głowę”. Ich romans oraz starania Apanowicza o założenie zespołu jazzowego prowadzą do zaskakującej puenty.

W ogólnym przesłaniu „Excentryków” chciałem opowiedzieć o inteligencji w „czasach zarazy”, o zbiorowym oporze dusz przeciwko tyranii, głupocie, szczuciu jednych na drugich. O tym, że gdy już wszystko zawodzi, gdy świat wypełnia beznadzieja i nie ma czym przed nią się bronić, gdy wszystko wokoło wydaje się złem – zostaje sztuka – opowiada autor powieści – Włodzimierz Kowalewski.

Spektakl mocno akcentuje początki muzyki jazzowej w Polsce, dlatego nie zabraknie tu znakomitych, swingowych piosenek, w wykonaniach aktorów i zespołu muzycznego. Charakteru spektaklowi dodaje niecodzienna inscenizacja, przywołująca z nostalgią i humorem czasy wczesnego PRL-u.

Do realizacji zaproszono znakomitych artystów, którzy podjęli się trudnego zadania stworzenia spektaklu na stosunkowo niewielkiej scenie. Za adaptację i reżyserię odpowiada Jakub Przebindowski, za choreografię Anna Głogowska, scenografię stworzył Wojciech Stefaniak, a kostiumy Iga Sylwestrzak. Spektakl będzie wzbogacony o wizualizacje multimedialne przygotowane przez Hektora Weriosa. Adaptacje muzyczne i przygotowanie wokalne wykonali Bartek Staszkiewicz i Asia Czajkowska. Jubileuszowy charakter spektaklu podkreśla plakat autorstwa Rafała Olbińskiego, jednego z najważniejszych twórców sztuki graficznej.

W główną rolę – Fabiana Apanowicza – wcielą się Rafał Szatan i Karol Kossakowski. W obsadzie pojawią się także: Kornelia Raniszewska, Kamila Najduk, Michał Zacharek, Artur Kujawa, Katrzyna Jamróz, Julia Turczynowicz-Suszycka, Katarzyna Dmoch, Damian Droszcz/ Krzysztof Godlewski. 

Premiera odbędzie się już 14 i 15 czerwca. Kolejne spektakle zaplanowano w lipcu, sierpniu i wrześniu. Informacje i bilety dostępne na stronie internetowej: https://www.teatrmuzyczny.torun.pl/1572/excentrycy oraz w Teatrze przy ul. Żeglarskiej 8.

Komentarze
Udostepnij