Zapowiedzi

Farsa o farsie, ekologia dla rodzin, teatralna wiwisekcja i 75. urodziny w łódzkim Teatrze Nowym

W Nowym Roku Teatr Nowy będzie kontynuował przyjętą linię programową: sięgał po tematy istotne społecznie i odważnie podejmował kontrowersyjne kwestie; stawiał na sztukę bliską człowiekowi, ważną, inspirującą do dyskusji i budzącą pozytywne emocje.

Sezon artystyczny 2023/2024 jest 75. w historii Teatru Nowego, a w maju 2024 przypada 100. rocznica urodzin jego patrona, Kazimierza Dejmka. Program obchodów dopiero powstaje, tymczasem już 11 stycznia łódzka publiczność będzie mogła zobaczyć cieszące się uznaniem widzów_ek i krytyków_czek dwa spektakle dyplomowe osób reżyserskich z Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Anna Obszańska, znana widzom_kom Nowego oraz uczestnikom_czkom Festiwalu Łódź Czterech Kultur z brawurowej „Carmen”, pokaże na Dużej Scenie „Orfeusza” – opartą na operze C.W. Glucka etiudę odwołującą się do kondycji artysty we współczesnym świecie teatru, która przyniosła jej Nagrodę Główną podczas 12. Forum Młodej Reżyserii. Na Małej Scenie natomiast: „Queer w wielkim mieście” – historia poszukiwania przynależności i tożsamości ponad stereotypami przez „czterech ultracute i trendy gejów” w reżyserii Filipa Pawlika z dramaturgią Krzysztofa Wysłoucha.

Z początkiem roku ruszają próby do zaplanowanej na 8 marca na Dużej Scenie premiery spektaklu w reżyserii i z tekstem Michała Buszewicza pod roboczym tytułem „Śmieszy cię to?”. Buszewicz bierze na warsztat gatunek, jakim jest farsa, i… bawi się nim. Jak pisze: „Ta niezwykle dowcipna farsa jest przeznaczona dla tych, którzy nie lubią, kiedy żartuje się z nich samych, za to doskonale bawią się czyimś kosztem. Czasem trudno opowiedzieć prawdę o sobie, kiedy grozi nam potężna kara wyśmiania. Czy zachowanie pozorów to rozwiązanie lepsze niż szczerość? Czy w rodzinie pełnej tajemnic prawda może być powodem do żartów? Czyj dowcip okaże się najbardziej cięty?”.

Na 15 maja, także na Dużej Scenie, zaplanowana jest premiera muzycznego spektaklu familijnego „Tajemniczy ogród”. Klasyczną powieść dla dzieci autorstwa Frances Hodgson Burnett przeniesie na scenę Justyna Łagowska. Za adaptację i dramaturgię odpowiada Daria Sobik, muzykę i piosenki napisze Rafał Matuszak. Spektaklowi, podkreślającemu nigdy nieprzemijające znaczenie przyjaźni i dobrych relacji z drugim człowiekiem oraz zbawiennej dla dziecka – i dorosłego! – więzi z naturą, będą towarzyszyły warsztaty psychologiczne i ekologiczne dla młodych widzów_ek oraz dla rodzin.

Jeśli chodzi o Małą Scenę, w kwietniu teatr przymierza się do wystawienia jednego z dramatów Doroty Masłowskiej, w listopadzie natomiast będzie można zobaczyć „Zmęczone” Darii Sobik – gorzką satyrę na pracę w instytucjach kultury, spisaną z perspektywy biura teatralnego. Spektakl, który znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, przeniesie na scenę Joanna Drozda.

Teatr będzie kontynuował także realizację projektu „Nowy i Młodzi” – oprócz kuratorowanej premiery młodej osoby twórczej odbędzie się kolejna edycja cyklu warsztatowego „Światoobrazy”, będącego twórczym laboratorium wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń między młodymi reżyserami_kami oraz dramaturgami_żkami, reprezentującymi krakowską AST, oraz studentami_tkami Szkoły Filmowej w Łodzi, a także nowa łódzka odsłona Pracowni Dramaturgicznej, realizowanej również we współpracy z AST.

Od października 2023 roku trwają zajęcia trzeciej edycji Koła i Studium Teatralnego. 80 uczestników pracujących w czterech grupach przygotowuje amatorskie spektakle, których prezentacja zaplanowana jest na drugą połowę czerwca 2023. Tak jak w poprzednich latach w Nowym odbędzie się także kolędowanie połączone ze zbiórką funduszy na Łódzkie Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej oraz teatralne powitanie Nowego Roku 2025.

Liczne zaplanowane na 2024 rok dodatkowe projekty są uzależnione od pozyskania dotacji w ramach Programów Ministra Kultury.

fot. HaWa

Komentarze
Udostepnij