Koncert w przestrzeni wystawy, ferie w Muzeum oraz wykład z cyklu „Spotkania z Archeologią” i ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie 12. Triennale Grafiki Polskiej.
1 // Freedom Consort – koncert towarzyszący wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”
15.02. / sobota / godz. 18.00 / bilety 10 zł / przestrzeń wystawy „Bastion”
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” zapraszamy na koncert ukraińskiego zespołu wokalnego Freedom Consort z Wiednia.
Freedom Consort został założony w 2022 roku przez dwoje ukraińskich dyrygentów Oleksija Szamryckiego i Oleksandrę Połycię.
Głównym celem grupy jest promowanie na świecie ukraińskiej muzyki wokalnej i chóralnej.
Od czasu powstania zespołu artyści mieli liczne koncerty w Austrii i we Włoszech.
W lipcu 2022 roku Freedom Consort został zwycięzcą w kategorii „Muzyka barokowa” oraz zajął 2. miejsce w „Gran Prix” Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Seghizzi 2022” w Gorizii we Włoszech.
Podczas koncertu w Muzeum Śląskim w Katowicach usłyszymy piękne aranżacje ukraińskich pieśni, ukraińskich melodii ludowych, od tradycyjnych utworów Mykoła Leontowycza, autora opracowań ponad 150 pieśni ludowych na chór oraz Mykoła Dyleckiego, ukraińskiego kompozytora i teoretyka muzyki epoki baroku, po kompozycje współczesne.
Bilety na koncert dostępne w kasach oraz na www.
Bilety na koncert
2 // Ferie w Muzeum Śląskim 2025
ZAJĘCIA DLA GRUP PÓŁKOLONIJNYCH (szkoły, świetlice):
Grupy zorganizowane zapraszamy do udziału w zajęciach na wystawach, Triennale Grafiki Polskiej oraz „Na tropie Tomka”. Zajęcia obejmują wizytę na wystawie oraz działania artystyczne, interaktywne.
– liczba osób w jednej grupie – 25
– czas trwania zajęć – 1 godz.
– bilety – 10 zł/os, zapisy pod adresem mailowym: lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl
– zajęcia adresowane dla grup mieszanych wiekowo, 7-12 lat.
„Ślad, odbitka, multiplikacja”, Triennale Grafiki Polskiej, wtorek – piątek, godz.: 10.00-11.00, 12.00-13.00, 14.00-15.00
Uczestników zajęć zapraszamy na wystawę Triennale Grafiki Polskiej, które trwa do 2 marca, gdzie poznajemy różne techniki graficzne (miedzioryt, linoryt, drzeworyt, litografia).
Najmłodsi poznają sposoby na wykonanie odbitek graficznych, a na koniec inspirując się jednym z dzieł, wczują się w rolę artysty i wykonają w materiale rzeźbiarskim kontynuację prezentowanej pracy, które być może pozostaną na wystawie. Inspiracją do zabawy twórczej będzie praca Marii Pytlos „Być tam, gdzie się nie jest. Dotykać czegoś, co nie istnieje” – to dywan z trójwymiarowymi obiektami ceramicznymi. Ideą artystki było zaproszenie, by przysiąść na dywanie i wrócić do dzieciństwa przywołując w sobie dziecko.
„Na tropie Tomka”: wtorek-piątek, godz. 10.00-11.00, 12.00-13.00, 14.00-15.00
Zajęcia z edukatorem i zeszytem małego podróżnika. Zapraszamy do udziału w zajęciach w przestrzeni edukacyjnej wystawy „Na tropie Tomka”, która została zaprojektowana w oparciu o powieści Alfreda Szklarskiego. Zabawa w odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań, najmłodsi wyruszą w podróż, by odnaleźć zaginionego Tomka, aby go odnaleźć dzieci rozwiązują przeróżne zagadki, zbierają pieczątki, uruchamiają wyobraźnię, by rozwikłać tajemnicę zniknięcia małego bohatera. Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe? Uczestnicy poznają kulturę ludzi zamieszkujących między innymi afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię. Poznają przyrodę, która otacza ich domostwa, na przykład zapachy, które można poczuć w amazońskiej dżungli, wysłuchają pradawnej aborygeńskiej opowieści, odszyfrują tajemne znaki Apaczów.
ZAJĘCIA DLA DZIECI Z OPIEKUNAMI (indywidulane)
– 12 os/15zł, bilety w systemie kasowym
– zajęcia adresowane dla dzieci w wieku 7-10 lat
– 19.02. i 26.02, godz. 11.00-12.30
Spotkanie na wystawie Triennale Grafiki Polskiej połączone z działaniami plastycznymi. Podczas spotkania uczestnikom zostanie przybliżona tematyka dzieł współczesnych grafików. Wystawa prezentuje pojęcie grafiki w sposób bardzo szeroki, uczestnicy zobaczą całe spektrum materiałów, jakimi posługują się artyści współcześni, będzie to inspiracja do własnej pracy plastycznej, którą wykonamy w przestrzeni wystawy, w bezpośrednim towarzystwie wszystkich dzieł. Praca będzie pamiątką z wizyty w muzeum.
3 // „Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat” – wykład towarzyszący wystawie
20.02. / czwartek / godz. 18.00/ bilety 1zł / budynek administracyjny, poziom -3, sala A
Wystawa Góra Zyndrama. Tajemnicza twierdza sprzed 3700 lat prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach poświęcona jest odkryciom na stanowisku archeologicznym na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Starego Sącza. W epoce brązu, ponad 3700 lat temu, powstała tam warownia otoczona kamiennym murem – jest to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Masywne fortyfikacje, zbudowane z ciężkich bloków kamienia, przypominają nieco późniejszą monumentalną architekturę znaną z greckich Myken – miejsce to często bywa nazywane „polskimi Mykenami”.
Podczas wykładu dr hab. Marcin S. Przybyła, prof. UJ, prowadzący badania na tym unikatowym stanowisku archeologicznym opowie, jak wyglądało życie w twierdzy sprzed tysięcy lat i jakie znaczenie miało to miejsce w sieci dawnych szlaków handlowych.
Marcin S. Przybyła jest adiunktem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się badaniami nad epoką brązu w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza Dunaju. Interesuje się również rozwojem myśli teoretycznej w archeologii oraz możliwością wykorzystania osiągnięć współczesnego ewolucjonizmu w badaniach nad dawnymi populacjami. Wyniki swoich studiów ogłosił w kilkudziesięciu artykułach naukowych i książkach. Od 2010 roku kieruje badaniami wykopaliskowymi na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
4 // Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „12.Triennale Grafiki Polskiej”
21.02. / piątek / godz. 17.30 / bilety 9 zł
Serdecznie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie pokonkursowej
12. Triennale Grafiki Polskiej.
Oprowadzanie poprowadzi dr hab. Marcin Białas z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wystawa trwa tylko do 2 marca 2025 r.
fot. Muzeum Śląskie w Katowicach