Zapowiedzi

FESTIWAL NIE TYLKO GOSPEL im. Włodka Szomańskiego – EDYCJA WAŁBRZYSKA

Włodzimierz Szomański – Wałbrzyska edycja Festiwalu…

Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel” powstał w 2014 roku. Corocznie odbywa się w siedzibie Mieroszowskiego Centrum Kultury, na Sali Spotkań im. Włodka Szomańskiego w Mieroszowie. Poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłego kompozytora, muzyka, wokalisty, założyciela i lidera grupy muzycznej Spirituals Singers Band, Włodzimierza Szomańskiego. Niesie ze sobą nie tylko muzykę gospel, ale i wszystkie nurty i gatunki muzyczne, a także przeróżne techniki i style wykonania. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny; poza formą koncertową pojawia się forma konkursowa i warsztatowa oraz wystawa. Gwiazdami tegorocznej edycji zaplanowanej na 10-12 września będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Olga Szomańska, Katarzyna Łaska, Michał Rudaś i Maciej Balcar.

Rozbudowując ideę docierania z ofertą festiwalową do społeczności całego regionu powstała inicjatywa organizacji wałbrzyskiej edycji festiwalu, podczas której mieszkańcy miasta nie tylko będą mogli nieodpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach w ramach turystyki kulturalnej, ale także uczestniczyć w wydarzeniach zaplanowanych w różnych lokalizacjach Wałbrzycha.

PROGRAM EDYCJI WAŁBRZYSKIEJ:

OPERETKA NA WYNOS! – KONCERT PLENEROWY

7 WRZEŚNIA 2021 godz. 18:00 – RYNEK MIEJSKI

Plenerowy koncert operetkowy w brawurowym wykonaniu znakomitych śpiewaków (Liza Wesołowska – sopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Damian Domalewski – wokal) oraz tancerzy baletu Teatru Scena Kamienica z największymi przebojami takich twórców, jak: Johann Strauss, Emmerich Kalman, Franz Lehar i inni! Nie zabraknie licznych anegdot związanych z lekką odmianą opery w wydaniu prowadzącego Macieja Michałkowskiego. Tak jak przed dwoma wiekami wędrowne trupy teatralne odwiedzały miasta i wsie, tak i my pragniemy umilić czas koncertami dostarczanymi bezpośrednio pod miejsce zamieszkania! W programach koncertów nie zabraknie największych szlagierów z operetek „Księżniczka Czardasza”, „Zemsta Nietoperza”, „Wesoła Wdówka”, „Baron Cygański”, a także czardaszy, walców i foxtrottów.

Dla dzieci uczestniczących w wydarzeniu będą wręczane kolorowanki „Pokoloruj operetkę” wraz z ciekawostkami, rebusami i wykreślanką. Gorąco zachęcamy do przesyłania prac dzieci, abyśmy stworzyli wielką galerię zdjęć. Autorzy kolorowanek, które zbiorą najwięcej polubień na profilu Facebook Stowarzyszenia otrzymają wyjątkowe nagrody niespodzianki!

KONCERT NADZWYCZAJNY

8 WRZEŚNIA 2021 godz. 19:00 – KOLEGIATA PW. NMP BOLESNEJ I ŚW. ANIOŁÓW

[ul. Garbarska 4]

Włodzimierz Szomański

Litania do Polskich Świętych – Santo Subito
Spirituals Singers Band
Zespół w składzie:
Alicja Wiłkowska
Marta Raczak – Idczak
Aleksandra Sozańska – Kut
Krzysztof Pachołek
Artur Stężała
Słowo: Elżbieta Szomańska

Dzieło oratoryjno – kantatowe, będące kontynuacją znanych i lubianych dzieł tego kompozytora jak „Missa Gospel’s” lub „Madonny Jan Pawła II”. W utworze tym, jak we wszystkich wymienionych, kompozytor łączy tradycję europejskiej muzyki klasycznej z liturgią kościoła katolickiego i wyrazem emocjonalnym muzyki gospel. Ta, wyrosła z religijnej żarliwości czarnoskórych amerykanów, jak żadna inna muzyka niesie w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Podkreśli to duży skład instrumentalny, soliści i chór oraz Zespół Spirituals Singers Band, który skali kraju i Europy należy do jednych z wybitniejszych wykonawców tego gatunku. Bodźcem do skomponowania tego nowego dzieła stało się życie świętych zamknięte w proste ideały, zawsze aktualne, każdego dnia, dla każdego człowieka bez względu na kolor skóry i wyznania. Jednak nie można tego zrealizować bez rzetelnej codziennej pracy i miłości do drugiego człowieka. Dlatego “Litania” złożona jest z szeregu inwokacji pochwalnych i wezwań o łaskę dla Nas i Polski. Muzyka jest zróżnicowana. Jedne pieśni są radosne i rytmiczne, a inne wprowadzają nastrój podniosły i hymniczny. Słuchając dzieła, chcemy, aby ich postawa była nie tylko wzorem, ale swoistego rodzaju talizmanem w naszym życiu. Aby umacniała siłę do walki z naszymi codziennymi słabościami.

Muzyka: Włodzimierz Szomański
Słowa: Dariusz Czajkowski


NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

KONCERTY FESTIWALOWE ODBYWAJĄ SIĘ ZGODNIE Z AKTUALNYMI ZASADAMI BEZPIECZEŃSTWA W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII W POLSCE. PROSIMY O ŚLEDZENIE BIEŻĄCYCH KOMUNIKATÓW I OBOSTRZEŃ.

STOWARZYSZENIE OPERETKA WROCŁAWSKA

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu. W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych koncertów, spektakli, recitali i widowisk. Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiliśmy sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu. Założyciele stowarzyszenia to uznani w środowisku artystycznym działacze, animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych skupiających się na gatunku operetkowym. Dlatego też działalność organizacji czerpie z ich dokonań i doświadczenia na polu krzewienia sztuki wysokiej oraz organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie. Cele regulaminowe Stowarzyszenia Operetka Wrocławska zakładają odbudowę tradycji tego gatunku muzyki na terenie całej Polski. Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu pn. „Operetka na WYNOS!”. Wydarzenie to w dobie pandemii cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi bezpieczną możliwość oglądania i słuchania koncertów ze swoich okien i balkonów. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach w: Słupsku, Darłowie, Jarosławcu, Brzegu Dolnym, Pile, Opolu, Legionowie, Brześciu Kujawskim, Żorach, Oświęcimiu, Raciborzu, Ciechocinku, Łapach, Zambrowie, Jastrowiu, Złotowie, Starogardzie Gdańskim oraz na terenie powiatów kamiennogórskiego, wrocławskiego, krakowskiego, kępińskiego, słupskiego, drawskiego i ostrołęckiego.

Profile stowarzyszenia na Facebooku, Youtube i Instagramie: @Operetka Wrocławska

Komentarze
Udostepnij