Zapowiedzi

Festiwal Prapremier ODZYSKIWANIE: Białoruska grupa teatralna Kupałowcy wystąpi w Bydgoszczy!

Już w najbliższy weekend – 16 i 17 października – Teatr Polski w Bydgoszczy będzie gościł Teatr Kupałowcy z Białorusi. W ramach trwającego Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE białoruscy artyści zaprezentują bydgoskiej publiczności spektakl „Radio Prudok”.

„Radio Prudok” – to historia dozorcy Teatru Kupałowskiego, pisarza Andrieja Horwata, który przeniósł się z miasta na wieś, żeby odbudować dom swojego dziadka. Zaczął pisać dziennik, który stał się podstawą dla książki, na podstawie której powstał scenariusz spektaklu. Spektakl opowiada o poszukiwaniu siebie i przeprowadzce, powrocie do prostego życia. Wieś jest ukazana jako inna planeta, odrębny kosmos. Spektakl został zrealizowany w Teatrze Kupałowskim w maju 2018. Nigdy nie był prezentowany na żadnym festiwalu. Przy wsparciu partnerów odbyło się „poleskie tourne” po miastach: Brześć, Pińsk, Kalinowicze, Gomel. W ciągu niecałych dwóch lat spektakl został zagrany około 80 razy. Cieszył się sprzedażą na poziomie 100% i zajmował pod tym względem pierwsze miejsce – pomimo tego, że był grany na scenie kameralnej, stał się liderem, jeśli chodzi o sprzedaż.

Kupałowcy to artyści byłego zespołu Narodowego Teatru im. Janki Kupały w Mińsku, który dotychczas był główną sceną teatralną na Białorusi. Po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku, teatr przestał praktycznie istnieć. Artyści teatru utworzyli niezależną grupę teatralną “Kupałowcy”, której celem jest podtrzymanie najlepszych tradycji Teatru Kupałowskiego w nowej formie.

Pokazy spektaklu „Radio Prudok” białoruskiej grupy Kupałowcy odbędą się 16 października (sobota) o godz. 19.00 oraz 17 października (niedziela) o godz.16.00.

Bilety na festiwalowe spektakle są dostępne na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Komentarze
Udostepnij