reżyseria Marcel Osowicki
27 września 2024 premiera
termin popremierowy spektaklu 28 września | g. 18:00
Peryferia. Pralnia Jutrzenka.
Grupa mężczyzn z “marginesu społecznego”spotyka się na męskich kręgach. Porównują doświadczenia i dochodzą jednogłośnie do wniosku – nie załapaliśmy się na zmianę. Pełni gniewu, postanawiają skonstruować własny porządek terapeutyczny, oparty na prostszych, ulicznych zasadach. Pragną obdarować swoimi wnioskami cały świat, a przy okazji, zapisać się na kartach historii.
W jakiej kondycji znajdują się współcześni mężczyźni?
Gdzie leży granica cierpienia, za którą rodzi się przemoc?
Czy wyrażenie gniewu prowadzi do oczyszczenia?
Spektakl stanowi odpowiedź na kultowy film Fight Club na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Podejmuje tematy kryzysu męskości, wpływu popkultury na jednostkę, oraz współczesnych postaw antysystemowych. Równocześnie, spektakl jest próbą powołania do życia nowej narracji na temat męskości, opartej na afirmacji porażki.
reżyseria
Marcel Osowicki
tekst, dramaturgia, kompozycje muzyczne
Jakub Zalasa
scenografia, światło, wizualizacje
Jakub Kotynia
kostiumy
Kamila Wdowska
choreografia
Martyna Dyląg
realizatorzy Bartłomiej Chmara, Daria Główczyńska, Marcin Muszyński
Marcel Osowicki – student V roku Wydziału Reżyserii Dramatu na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórca spektaklu „Mam mordę wieloraką” produkowanego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, reżyser przedstawienia ,,Arka” stworzonego w ramach projektu ,,Nowy i Młodzi” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, spektaklu „Bedtime” pokazywanego w ramach projektu Remigiusza Brzyka „Różewicz rozrzucony” i czytania performatywnego na podstawie „Anekumeny” Marty Sokołowskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, współtwórca spektaklu site specific „Trylogia Klimatyczna” tworzonego na hali gimnastycznej Uniwersytetu Ekonomicznego stworzonego w koprodukcji z AST w Krakowie, spektaklu „Społeczne SPA” prezentowanego w Lubelskim Teatrze Tańca, na 13. Forum Młodej Reżyserii, na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych i międzynarodowym Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie, performansu muzycznego „Ludzie, którzy śpią” Aśki Grochulskiej granego na międzynarodowym Unsound Festiwal: deep authentic, performansu „Obrona” Krzysztofa Żwirblisa.
Uczestnik warsztatów m.in. z Jagodą Szelc, Wojtkiem Klemmem i Justyną Sobczyk, asystent Pawła Miśkiewicza przy „Biesach. Spektaklu o piciu herbaty” realizowanych w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Wojciecha Farugi przy operze „Maria de Buenos Aires” zrobionej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i Natalii Korczakowskiej przy spektaklu „Polowanie na Osy. Historia na śmierć i życie” realizowanym w Teatrze Studio w Warszawie.
Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.