Zapowiedzi

Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port/EPIZOD.

W dniach 23-26 września 2021 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja,  finał 14 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy.

Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę w oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami najbardziej prestiżowego w Polsce projektu promocji i popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku w konkursie brało udział 206 sztuk. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski.

Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań.

Jarosław Jakubowski  BANALNA HISTORIA
Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY
Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK
Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ
Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI

Spośród nich Kapituła w składzie: Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Justyna Jaworska, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr wyłoni laureata. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Dorota Ignatjew.

Tegoroczna edycja Festiwalu R@Port (połączona, jak zawsze, z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) będzie miała z konieczności ograniczony przebieg – mówi Jacek Sieradzki dyrektor programowy Festiwalu. – Powodem tego stanu jest ograniczenie dotacji Urzędu Miasta Gdyni. Dzięki subwencji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, udało się zaplanować pokaz czterech ważnych inscenizacji polskiej literatury współczesnej, co zawsze było istotą R@Portu. Niestety ze względu na ograniczony repertuar i na brak funduszy nie było możliwości nadania Festiwalowi tradycyjnego charakteru konkursu – powołania profesjonalnego jury, przyznania Grand Prix i mającej już swoją wagę Nagrody Publiczności. W tej sytuacji zmiana nazwy Festiwalu (R@Port EPIZOD) była z jednej strony uczciwym przedstawieniem sytuacji widzom Festiwalu, a z drugiej wyrażeniem nadziei, że sytuacja jest przejściowa, a kolejna edycja będzie miała już tradycyjny, tygodniowy i konkursowy charakter.

Zapraszamy na teatralną ucztę!
Na czytania GND wstęp wolny/ obowiązują wejściówki/ po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki prowadzi Łukasz Drewniak

Bilety na spektakle w ramach Festiwalu R@port Epizod (Inni ludzie, Inna dusza, Prawiek i inne czasy) dostępne będą w sprzedaży internetowej od 8 września (od g. 12.00) oraz w kasie Teatru Miejskiego w Gdyni od 17 września. Bilet normalny – 60 zł, bilet ulgowy – 50 zł.
Bilety na spektakl Życie intymne Jarosława dostępne w kasie Teatru Wybrzeże oraz na stronie Teatru Wybrzeże.

Najnowsza polska dramaturgia w poszukiwaniu doskonałej formy i…  widza !!!
www.gnd.art.pl, www.festiwalraport.pl, www.teatrgombrowicza.art.pl
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 81-381 Gdynia, ul. Bema 26, Biuro Promocji, tel. (58) 660 59 22, (58) 660 59 24

***

Trochę R@Portu
 
No bo tylko na trochę nas stać. Miasto Gdynia, zawsze pięknie opiekuńcze wobec Festiwalu, w tym roku nie znalazło funduszy. Finansując, owszem – jako osobną imprezę –  14 Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Uzyskana dotacja Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu starczyła na tyle, by czytania finalistów GND obudować kilkoma inscenizacjami polskiej literatury współczesnej. Bez nagród i prac jury. Jedynie w formie epizodycznego przeglądu, który jednak, wierzę, nie rozczaruje wiernych widzów R@Portu.

Zapraszamy na świeże, tegoroczne premiery trójmiejskich teatrów. Gospodarz, Teatr Miejski im. Gombrowicza pokaże Prawiek Olgi Tokarczuk, jedną z wczesnych powieści naszej noblistki w adaptacji i reżyserii Jacka Bały. A Teatr Wybrzeże w Gdańsku – Życie intymne Jarosława w reżyserii Kuby Kowalskiego, autorstwa Magdy Kupryjanowicz i Michała Kurkowskiego w oparciu o korespondencję, dzienniki i wątki opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza.

Szczególnie serdecznie zapraszam na Inną duszę z Teatru Polskiego im. Konieczki z Bydgoszczy. Szczególnie, bo to pozycja z repertuaru 15 R@Portu, który był gotowy, zestawiony i zamknięty na początku 2020 roku, ale pozostał tylko niespełnionym planem. Powieść Łukasza Orbitowskiego nawiązującą do autentycznej historii rozgrywającej się w Bydgoszczy lat dziewięćdziesiątych zaadaptował i przystosował do swojego oryginalnego języka teatralnego Michał Siegoczyński. Aktorzy spektaklu zdobyli sporą liczbę indywidualnych nagród XXVI Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; widowisko było jednym z triumfatorów tej edycji.

Tuż przed galą, podczas której zostanie ogłoszony laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zapraszamy na Innych ludzi Doroty Masłowskiej w reżyserii Macieja Gorczyńskiego z krakowskiego Teatru Barakah. Na krótką zwartą inscenizację tej pół powieści, pół rapu, wykorzystującą całą muzyczność tekstu, różnorodność rytmów, emocjonalność, jedyny w swoim rodzaju klimat.

Trochę dobrej i różnej literatury, trochę ciekawego teatru. Trochę R@Portu. Co musi nam na razie wystarczyć, póki nie doczekamy się pełnej, 15 edycji Festiwalu.

Jacek Sieradzki
Dyrektor Programowy Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Komentarze
Udostepnij