Zapowiedzi

Finał Konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbędzie się finał konkursu, do którego mogli zgłosić się początkujący reżyserzy / reżyserki.

12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbędzie się finał konkursu, do którego mogli zgłosić się początkujący reżyserzy / reżyserki.

Spośród 13 zgłoszeń, które wpłynęły, komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Charkot, Agnieszka Kulińska oraz Piotr Soroka wyłoniła trzech finalistów.

Celem konkursu jest wyłonienie oryginalnego, wcześniej nierealizowanego autorskiego projektu przedstawienia teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest konwencja pantomimy zespołowej. Ostatecznym etapem będzie możliwość realizacji przestawienia teatralnego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Prace nad premierą i premiera odbędą się w przedziale czasu od 2 grudnia 2024 do 1 marca 2025.

Zanim jednak to nastąpi zapraszamy naszych Widzów na pokazy trzech najlepszych wyłonionych zgłoszeń konkursowych w terminie 12 i 13 października. To właśnie nasi Widzowie będą mieli decydujący głos w wyborze tego jednego pomysłu. Po pokazie krótkich form, będzie możliwość zadania pytań do wyłonionych twórczyń i twórców i ostatecznie oddania głosu na najlepszą koncepcję!

Wybrane projekty w kolejności alfabetycznej:

CZEMU SERCE TWE MÓWI TAK DZIWNIE, wg koncepcji Wiktora Stypy,

Wiktor Stypa jest studentem V roku reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie.
“Czemu serce twe mówi tak dziwnie?” to autorska propozycja i próba czułego spojrzenia na postać byłego więźnia, który – podobnie jak Don Kichot – ukrywa swoją samotność i dezorientację pod maską fikcji. Reżyser w 2020 roku podczas pandemii dostał list. Wydało mu się to dziwne, ponieważ jego nadawcą był człowiek osadzony w warszawskim zakładzie karnymi w Olszynce Grochowskiej, a adresatką kobieta, którą nazywał „Siostrzyczka”. Wobec tego doświadczenia reżyser zadaje pytanie: czy wytrwałość i ciężka praca wystarczą, aby realnie coś zmienić?

MOBY DICK, wg koncepcji Jakuba Zalasy,

Jakub Zalasa jest studentem V roku reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
„Moby Dick”to legendarna powieść Hermana Melville’a. Opowiada o losach kapitana statku Pequod, który dręczony obsesją wyrusza w podróż w celu zemsty na tytułowym białym wielorybie. Reżyser czyta ten tekst nie tylko przez pryzmat uniwersalnej prawdy wpisanej w dzieło, ale przede wszystkim proponuje „Moby’ego Dicka” opartego o wiarę w piękno natury i porozumienie międzygatunkowe.

WEGETARIANKA, wg koncepcji Patrycji Wysokińskiej.

Patrycja Wysokińska jest studentką V roku reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie.
“Wegetarianka” Han Kang to południowokoreańska powieść, która opowiada o losach Yeong-hye, kobiety, która przestaje jeść mięso i pragnie stać się drzewem. Kobieta staje w obliczu opresji i przemocy, jaką zgotowuje jej nie tylko społeczeństwo, ale i najbliżsi. Reżyserka traktuje wegetarianizm niedosłownie i odczytuje go jako kondycję człowieka, który odmawia tego, czego ma pod dostatkiem, co narzuca mu społeczeństwo.

To właśnie ta trójka 12 i 13 października powalczy o głosy widzów i możliwość realizacji swojego pomysłu w formie pełnospektaklowego widowiska. Oddanie głosu widzom to pierwsze tak włączające działanie w programie Pantomimy. Zdanie Widzów nigdy jeszcze nie było tak decyzyjne w kształtowaniu programu instytucji.

Kiedy: 12 i 13 października | godz. 18:00

Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego

Bilety: www.pantomima.wroc.pl/repertuar/2024-10

Komentarze
Udostepnij