Zapowiedzi

„GARGANTUA I PANTAGRUEL” – premiera w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym

PREMIERA: 23.11.2024 na Dużej Scenie / Jubileusz 60. lecia

Czy jesteś gotów na niezwykłą podróż pełną absurdu, humoru i szalonych refleksji? Zapraszamy na spektakl oparty na monumentalnym dziele François Rabelais’go – GARGANTUA I PANTAGRUEL. To nie tylko opowieść o olbrzymach i ich niesamowitych przygodach, ale także pełna wywrotowych myśli historia o naturze człowieka, władzy i wolności.

W świecie Rabelais’go rzeczywistość staje na głowie. Autor w groteskowy sposób parodiuje polityczne, religijne i społeczne konwencje swojej epoki. W naszej inscenizacji, przygotowanej przez cały Zespół Aktorski Teatru, skupiamy się na jednym z najważniejszych wątków – Opactwie Theleme, utopijnym miejscu, gdzie reguły społeczne i moralne zostają odwrócone. Czy dziś możliwe jest stworzenie wspólnoty, w której radość, empatia i wolność zastępują hierarchię i ocenę? Na naszej scenie – jak najbardziej tak!
GARGANTUA I PANTAGRUEL to arcydzieło groteski, satyry i wywrotowych przemyśleń, które odważnie dotyka tematów władzy, wiedzy oraz autorytetów. Przeniesiemy Was w świat, gdzie można śmiać się z zastanego porządku i łamać zasady, które wcześniej wydawały się niepodważalne. Wraz z bohaterami będziemy pytać o to, czym jest wolność, jak wyglądają rządy rozumu i dlaczego, mimo ciągłego dążenia do szczęścia, wciąż podlegamy ograniczeniom.

Spektakl, pełen kolorów, nieoczekiwanych zwrotów i głębokich refleksji, to prawdziwa uczta dla zmysłów – zarówno intelektualnych, jak i wizualnych. W ramach naszego jubileuszu 60-lecia zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Cała obsada naszego Teatru na scenie gwarantuje niezapomniany wieczór, który na długo zapadnie Wam w pamięć.

Tekst Rabelaisa należy do repertuaru opartego na tworzeniu z widzami bliskości w zabawie (w historii teatru: teatr dionizyjski). Powieść w mistrzowski sposób nawiązuje do średniowiecznej poezji epickiej, bliskiej pieśni rycerskiej i opowiada historię dwóch olbrzymów Gargantui i jego syna Pantagruela. Historia pełna fantazji i niesamowitych zdarzeń opisana jest językiem pełnym neologizmów, obrazowych porównań, jarmarcznej prostoty. Jednocześnie Rabelais snuje łotrzykowską fabułę, mieszając ją z moralitetem o przemijaniu i hedonistyczną opowieścią o życiu. „Gargantua i Pantagruel” w swoim literackim kształcie jest znakomitym materiałem na dużą sceniczną adaptację, a historia olbrzymów jest doskonałym probierzem zbliżania widzów i artystów. Powierzenie realizacji Marcinowi Liberowi, reżyserowi, który gościł już w Wałbrzychu, a który znany jest ze spektakli, które w modelowy sposób realizują idee „rozsądnego teatru dla wszystkich”, jest gwarancją udanej realizacji a tym samym godnego podsumowania 60-letniej historii i otwarcia jej na kolejne lata.

Tekst: François Rabelais

Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński

Adaptacja, dramaturgia: Jan Czapliński

Reżyseria: Marcin Liber

Choreografia: Hashimotowiksa – Katarzyna Kulmińska, Paulina Jaksim

Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Mirek Kaczmarek

Muzyka i przygotowanie wokalne: Tomasz Leszczyński

Inspicjentka: Anna Solarek

Obsada: Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Agnieszka Kwietniewska [g], Joanna Łaganowska, Irena Sierakowska, Kinga Świeściak, Irena Wójcik, Piotr Czarniecki, Mateusz Flis, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Wojciech Marek Kozak, Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek, Wojciech Świeściak, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

Komentarze
Udostepnij