Zapowiedzi

Gdańska „Piękna Zośka” dla Teatru Telewizji

Informujemy, że w Teatrze Wybrzeże realizowane jest nagranie spektaklu Piękna Zośka w reż. Marcina Wierzchowskiego dla Teatru Telewizji.

Spektakl będzie emitowany na TVP Kultura. Szczegółowe informacje na temat daty emisji zostaną przekazane w późniejszym terminie.

O SPEKTAKLU

W roku 1927 w podkrakowskiej wsi dochodzi do zbrodni, która elektryzuje całą Polskę. Ofiarą jest chłopka, muza słynnych krakowskich malarzy, młodopolska modelka Zofia Paluchowa, znana jako Piękna Zośka. Jedyny podejrzany w tej sprawie – jej mąż Maciej, szewc i rolnik – nie przyznaje się do winy. Rozpoczyna się proces sądowy. Każdy kolejny świadek przybliża nas coraz bardziej do miejsca zbrodni – domu Paluchów. W mrocznej chłopskiej chacie nic nie jest tym, czym się wydaje. Trzeba naszkicować ją na nowo, wymierzyć dokładnie emocje, wybielić ściany, żeby dało się usiąść przy wspólnym stole, i zatkać uszy, by nie słyszeć krzyku. Wkraczamy w dramat rodzinny, który stawia pytania o przemoc zapisaną w wiejskim krajobrazie i ludowych pieśniach jak w naszym DNA.


PIĘKNA ZOŚKA


Scenariusz: Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski
Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Dramaturgia: Maciej Bogdański
Scenografia i kostiumy: Magda Mucha
Muzyka: Marta Zalewska
Choreografia: Aneta Jankowska
Światło: Szymon Kluz
Projekt plakatu: Arobal

W spektaklu występują: Karolina Kowalska – Zofia Paluchowa z d. Franczak, Piotr Biedroń – Maciej Paluch, Marzena Nieczuja Urbańska – Marianna Franczakowa z d. Ziółko, Katarzyna Dałek – Aniela Szczupak z d. Franczak, Maciej Konopiński – Kasper Szczupak, Marek Tynda – Piotr Stachiewicz, Justyna Bartoszewicz – Oskarżycielka / Kaśka „Lilka” Żołdaniowa z d. Ziółko, Grzegorz Otrębski – Obrońca / Ksiądz Antoni Siuda.

Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent – sufler: Katarzyna Wołodźko
Zdjęcia: Natalia Kabanow

Prapremiera: 7 lipca 2023 roku na Scenie Malarnia

Czas: 3 godziny i 40 minut (jedna przerwa)

fot. Natalia Kabanow

Komentarze
Udostepnij