Zapowiedzi

Generation After 8. Showcase. Truth or Dare! w warszawskim Nowym

Już na początku września kolejna edycja Generation After. Showcase. Organizowany przez Nowy Teatr od 2017 roku przegląd prezentuje najnowsze zjawiska polskiej sceny teatralnej i choreograficznej przedstawicielom i programatorom najważniejszych światowych festiwali i instytucji teatralnych.

„Jaka jest jedna rzecz, którą byś zrobix, gdybyś wiedziax, że nie będzie żadnych konsekwencji? Czy masz odwagę zmierzyć się ze swoimi demonami? Stawić czoła prawdzie?” – pytają organizatorzy Showcase’u, zapraszając do popularnej choć niełatwej gry w „prawdę czy wyzwanie”.

Co roku na Generation After. Showcase do Warszawy przyjeżdża około stu osób, reprezentujących festiwale i instytucje z ponad dwudziestu krajów z Europy, Azji oraz obu Ameryk. Udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli przedstawiciele m.in. kanadyjskiego Koffler Arts z Kanady, greckiego Onassis Stegi, paryskiego Théâtre de l’Odéon, Tanz im August z Niemiec, Rising Festival z Australii, austriackiego Wienerfestwochen, belgijskiego Kunstenfestivaldeasarts oraz Teatru Narodowego z Tajpej.

W programie ósmej edycji Generation After. Showcase znajdą się między innymi: polska premiera spektaklu THREESOME/TRZY w choreografii i wykonaniu Wojciecha Grudzińskiego – przedstawienie zbudowane wokół biografii i spuścizny artystycznej trzech polskich tancerzy – Stanisława Szymańskiego, Wojciecha Wiesiołłowskiego i Gerarda Wilka. Grudziński, wskrzeszając ich biografie, nie tylko przywraca te marginalizowane postacie w historii tańca, ale także rzuca wyzwanie panującym mitom i legendom, które zaciemniły pamięć o nich; GADAJĄCY SAMOCHÓD w reżyserii Agnieszki Polskiej (polska premiera), która w swoim pierwszym spektaklu stawia niewygodne pytania o kryzys ekologiczny, katastrofy środowiskowe i humanitarne oraz ANONIMOWI PERFORMERZY wg koncepcji choreograficznej Ramony Nagabczyńskiej, gdzie na spotkaniu anonimowej grupy terapeutycznej performerzy i performerki opowiadają swoje intymne historie i dzielą zwierzeniami o tym, jak daleko są w stanie się posunąć, by zostać zauważonymi i oglądanymi.

Poza tym w programie przeglądu: RZEŹBIARY Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz Muzeum Narodowego w Warszawie,  inspirowany historią tanecznej plagi z 1518 roku ICH HEISSE FRAU TROFFEA Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva Nowego Teatru, zrealizowany przez poznańskie Centrum Kultury “Zamek” SIGNING/SINGING Daniela Kotowskiego, ZBOMBARDOWANI Sary Kane w reż. Ewy Platt z Akademii Teatralnej w Warszawie, LESBIAN SUNSET Teraz Poliż, kończąca miniony sezon teatralny premiera TR Warszawa ZA DUŻO WSZYSTKIEGO w reż. Michała Buszewicza. Komuna Warszawa zagranicznej publiczności zaprezentuje zaś aż cztery swoje spektakle: RAPEFLOWER Hany Umedy,  GLORY GAME Dominika Więcka, MONOLOG WEWNĘTRZNY Wojtka Ziemilskiego oraz najnowszy spektakl Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak-Bałki HEIDEGEER?DENATURAT.

„Showcase jest platformą intensywnej międzyinstytucjonalnej wymiany twórczej oraz sieciowania środowiska sztuk performatywnych przede wszystkim na poziomie międzynarodowym. Generation After to miejsce tego pierwszego, często najtrudniejszego kroku, czyli prezentacji swojej twórczości ponadlokalnej społeczności. To, co przychodzi później – spektakle wyjazdowe, rezydencje, koprodukcje – zaczyna się właśnie od tego. Naszą rolą jest stworzenie przestrzeni do takiego spotkania” – opowiada Olga Drygas, kuratorka Generation After.

Organizatorem Showcase’u jest Nowy Teatr, ale program przeglądu jest tworzony w ścisłym partnerstwie kilku ważnych warszawskich instytucji kultury. „Od lat współpracujemy m.in. z Komuną Warszawa, TR Warszawa, teatrami STUDIO czy Powszechnym. W sieci partnerskiej są też warszawska Akademia Teatralna, Muzeum Narodowe i niezależne grupy artystyczne. Ten model kuratorski, którego ideą jest budowanie programu Showcase’u z instytucjami partnerskimi i zapraszanie do współpracy niezależnych twórcxw bardzo sobie cenimy. Wspólnym wysiłkiem udaje nam się promować najciekawszy polski teatr i sztuki performatywne za granicą – to chyba jedna z najważniejszych wartości zarówno samego Generation After, jak i ekosystemu kultury w naszym mieście” – dodaje Olga Drygas.

Trzeciego dnia Showcase’u odbędzie się PITCHING SESSION, podczas której zaprezentowanych zostanie osiem projektów stworzonych przez ukraińskich i białoruskich artystów – uczestników programu Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego, przebywających na emigracji w Polsce. Pitching jest integralną częścią przeglądu EASTERN STAGE, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu finansowym Centrum Mieroszewskiego.

W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się spektakle CZŁOWIEK Z PAPIERU. ANTYOPERA NA KREDYT Jakuba Skrzywanka z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, KIEDY STOPNIEJE ŚNIEG Katarzyny Minkowskiej z TR Warszawa oraz SKOK WZWYŻ Wojtka Rodaka z warszawskiego Teatru Dramatycznego.

Tegoroczna edycja Generation After odbędzie się 5-7 września. Spektakle prezentowane w ramach Showcase’u mają charakter zamkniętych lub częściowo zamkniętych wydarzeń, ale są obecne na stałe w repertuarach teatrów i instytucji partnerskich.

Pełny program tegorocznej edycji: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/generation-after-8-showcase

Generation After 8. Showcase jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy: Komuna Warszawa, TR Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, STUDIO teatrgaleria, Teraz Poliż, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka

Współpraca: Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Goethe Institute, PerformCzech, Institut umění – Divadelní ústav

Partnerzy wydarzenia: LUKULLUS cukiernia warszawska, Wars i Sawa

Komentarze
Udostepnij