Zapowiedzi

GŁOSY UKRAINY // WIECZÓR MŁODEGO KINA UKRAIŃSKIEGO W STARYM TEATRZE W KRAKOWIE // vol. 2

11 maja, godz. 19:30 / Nowa Scena, ul. Jagiellońska 1

Kontynuujemy niezwykły projekt, który Narodowy Stary Teatr realizuje we współpracy z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Studenci tej uczelni, rozproszeni w najróżniejszych miejscach w Ukrainie, Polsce i innych krajach kontynuują naukę, tworzą, zdają egzaminy. Narodowy Stary Teatr w tym szczególnym czasie staje się platformą ich twórczych działań. Dla każdego artysty najważniejsze jest, by jego głos został usłyszany.

Oto Głosy Ukrainy:

Przed nami druga odsłona przeglądu filmów krótkometrażowych realizowanych przez ukraińskich młodych twórców z tej uczelni. 

Zaprezentujemy kolejne trzy etiudy:

  • „Jesteś idiotką, Liza” reż. Oleksandra Konoplia
  • „Sprawiedliwy” reż. Maksym Tuzow
  • „Taniec motyla” reż. Maria Felenko

Wejściówki na pokaz filmów będą do odbioru w kasie biletowej.

Pokazowi towarzyszyć będzie prelekcja pani Oleny Szaparenko, reżyserki, aktorki i wykładowczyni Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego oraz zbiórka funduszy na rzecz uczelni i jej studentów.

NOWA KRYTYKA Innego końca świata nie będzie?

11 maja, godz. 17:00 / Strefa BE, ul. Jagiellońska 1

Ogłaszanie końca towarzyszy nam na co dzień. Co chwilę coś się kończy – system, zasady, sztuka, czy po prostu rzeczywistość, jaką znamy. Koniec przeraża, ciekawi, bywa gwałtowny, ale też niezauważalny. Nie zawsze można wyznaczyć moment, w którym się wydarza. Koniec można też sprowokować, narzucić. Co lub kto może naruszyć status quo – szaleniec, prorok? Co decyduje o sprawczości takiej figury? Czy można się jej oprzeć, pozbawić ją znaczenia? Czy koniec może być doświadczeniem twórczym?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy/czki spotkania towarzyszącego premierze spektaklu Salome O. Wilde’a w reżyserii Kuby Kowalskiego:

Zbigniew Mikołejko – filozof religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020), autor książek m.in.: Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa, W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu, Między zbawieniem a Smoleńskiem. Studia i szkice o katolicyzmie polskim ostatnich lat,

Mira Marcinów – filozofka i pisarka, laureatka Paszportu Polityki. Autorka Historii polskiego szaleństwa i książki Bezmatek, naruszającej społeczne status quo, którą poświęciła relacji z matką i konfrontacji z jej śmiercią,

Marek Chlanda – artysta łączący praktykę choreograficzną, ruchową i performatywną w twórczości rysunkowo-malarsko-rzeźbiarskiej. Autor cyklu rysunków i grafik Beatyfikacje z 2007 roku poświęconego statusowi wyjątkowości m. in. takich postaci, jak Émile Cioran, Katarzyna Kobro, Mark Rothko, Wanda Boniszewska, Janusz Korczak, Nelly Sachs, Antonin Artaud czy Jerzy Grotowski.

Spotkanie poprowadzi:

Marta Bryś – doktor nauk humanistycznych, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim współpracująca z instytucjami i organizacjami jako kuratorka i producentka (m.in. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Teatr POP-UP, Krakowski Salon Sztuki, CARGO Marka Chlandy w Cricotece). Wykładowczyni Wydziału Aktorskiego AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, członkini redakcji czasopisma „Didaskalia. Gazeta Teatralna”. Autorka książki Doświadczenie postpamięci w teatrze (2020).

Komentarze
Udostepnij