Zapowiedzi

Gombrowicz w Teatrze Wybrzeże. Premiera w Gdańsku

Gombrowiczowska forma przyłożona do współczesnego świata. Już dziś, 10 maja, zapraszamy na premierę Iwony, księżniczki Burgunda Witolda Gombrowicza w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Tytułowa Iwona, choć uchodzi za nieatrakcyjną, staje się narzeczoną księcia Filipa, który oświadcza się jej na przekór wszystkim. Coś, co miało być szczeniackim wybrykiem księcia, skutkuje jednak poważnymi konsekwencjami. Iwona zaczyna skupiać na sobie uwagę całego dworu i wprowadza w jego życie zamęt. W końcu staje się dla niego zagrożeniem i nikt nie ma wątpliwości, co należy z nią zrobić.

– To jest bardzo opresyjna materia. A wiem, że nie zawsze była tak czytana. Bo widziałem wielokrotnie, jak się ją lekceważy. Robi się z tego tekstu takie ha, ha, ha. „Kobiety się zawsze chichrają, i to jest zawsze śmieszne”. To nie jest śmieszne. To jest obraźliwe. Co to znaczy, że chichot kobietom jest przypisany? To są wszystko obraźliwe teksty. – mówi Adam Orzechowski.

W jego interpretacji Iwona, tak jak widzowie, przychodzi do teatru. Patriarchalny i przemocowy świat dworu nie przyjmuje jej z miłością – przeciwnie, w wyrafinowany sposób chce się jej pozbyć. 

– Każdy z nas ma w sobie taką Iwonę. Ona w nas uruchamia całe mechanizmy naszych problemów wewnętrznych, słabości, kompleksów. Osobistych, ale też społecznych. Wszystkie nasze niechęci do pewnych grup społecznych. Iwona w nas narusza zastany porządek. Patrząc na nią, odkrywamy swój ból, to, co nas drażni – dodaje reżyser.

Spektakl ma niezwykle dynamiczną formę i wiele interakcji z publicznością. Zaczyna się na górnym foyer Teatru od wielkiej imprezy, na którą zaproszeni są wszyscy widzowie. Tanecznym krokiem wszyscy przenoszą się na scenę Stara Apteka, by na koniec wrócić na foyer i tam zakończyć karnawał zdarzeń. Całości przygrywa zespół na żywo.

Premiera 10 maja 2024 na scenie Stara Apteka.

Reżyseria: Adam Orzechowski

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Magdalena Gajewska

Muzyka: Marcin Nenko

Ruch sceniczny: Maćko Prusak

OBSADA

Iwona: Magdalena Gorzelańczyk

Król Ignacy: Grzegorz Gzyl

Królowa Małgorzata: Katarzyna Kaźmierczak

Książę Filip: Robert Ciszewski

Szambelan: Robert Ninkiewicz

Iza: Agata Woźnicka

Cyryl: Grzegorz Otrębski

Cyprian: Piotr Chys

Innocenty: Jakub Nosiadek

Saksofon barytonowy, sopranowy: Jakub Klemensiewicz

Puzon: Dominik Łukaszczyk

Perkusja: Jędrzej Szmelter  

Saksofon tenorowy: Maksymilian Wilk 

Trąbka: Filip Żółtowski

Asystentka reżysera: Agata Woźnicka

Inspicjentka – suflerka: Katarzyna Wołodźko

Projekt plakatu: Patrycja Longawa

Więcej informacji o spektaklu: 

https://teatrwybrzeze.pl/spektakle/iwona-ksiezniczka-burgunda

Iwona, księżniczka Burgunda | Teatr Wybrzeże Tytułowa Iwona, choć uchodzi za nieatrakcyjną, staje się narzeczoną księcia Filipa, który oświadcza się jej na przekór wszystkim. Coś, co miało być szczeniackim wybrykiem księcia, skutkuje jednak poważnymi konsekwencjami. Iwona zaczyna skupiać na … teatrwybrzeze.pl
plakat: Iwona – Patrycja Longawa
Komentarze
Udostepnij