Zapowiedzi

GPS – premiera w Białostockim Teatrze Lalek

Troje młodych ludzi spotyka się przypadkiem. Spotykają też starszego mężczyznę, który właśnie przyjechał do miasta. Wciąga ich on w rywalizację: co jest dokładniejsze – GPS w telefonie czy stara papierowa mapa? Kto jest szybszy – starszy pan czy trójka młodych ludzi? Kim i skąd są? Czego szukają? Co znajdą? Jakie relacje się między nimi zawiążą? I przede wszystkim – kim jest ten starszy pan i dlaczego ich zaczepił?

Spektakl jest inspirowany historią, fragmentami dokumentów, dzienników i pamiątkami z białostockiego getta.

W Białymstoku jest spora wyrwa w pamięci o dawnej żydowskiej społeczności miasta, która była jego ważną częścią, a po II wojnie światowej zniknęła całkowicie. Niewiele zostało też po nich śladów w dzisiejszej tkance miasta. Temat getta ma dziś swój szerszy społeczny kontekst, który teraz niestety staje się coraz bardziej aktualny. Getto niekoniecznie musi być, jak kiedyś, fizyczną barierą. Getta są z nami, nawet jeśli ich nie widać. Są też w nas. Obecna wojna w Ukrainie oraz w Izraelu zaświadcza o tym, jak niewiele wniosków ludzkość wyniosła z doświadczeń XX wieku. Jak zapominamy, że od nas, naszej postawy, może zależeć czyjeś życie i że same apele o to, żeby „pamiętać”, jednak nie wystarczą. Ale też, że nie możemy z nich zrezygnować.

Getto cały czas jest tu, żyjemy na nim, z nim, tkwiło ono w poprzednich pokoleniach, jest też gdzieś w nas, nawet jeśli o tym nie wiemy. Getto szkolne, żydowskie, ukraińskie, uchodźcze. Getto Pod Stopami jest, nawet jeśli dawno zalaliśmy je asfaltem.

scenariusz / text

Ulija Bilińska, Maria Żynel

reżyseria i scenografia / direction and scenography

Maria Żynel

muzyka / music

Michał Siwak

projekcje multimedialne / multimedia

Katarzyna Zabłocka

ruch sceniczny / stage movement

Anna Sawicka – Hodun

Spektakl realizowany w ramach projektu ConnectUp współfinansowanego z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

Premiera 19 maja, godzina 16.00

Komentarze
Udostepnij