Zapowiedzi

Gra w życie w lutym w warszawskim Ateneum

Jak wyglądałoby życie, gdyby można było je przeżyć jeszcze raz? Czy da się oszukać przeznaczenie i uniknąć popełnionych błędów? Możecie to sprawdzić razem z Kürmannem, w którego wcielił się Grzegorz Damięcki.

Nieraz myślę: a gdyby tak zacząć życie na nowo? I to z całością świadomością? Gdyby jedno życie można było przeżyć, jak to mówią, na brudno, a drugie na czysto? Sądzę, że wtedy każdy z nas starałby się nie powtarzać, przynajmniej stworzyłby sobie inne warunki, urządziłby taki dom z kwiatami, z mnóstwem światła…

Antoni Czechow, Trzy siostry

Kürmann chciałby raz jeszcze przeżyć swoje życie, uniknąć popełnionych błędów, a w kluczowych momentach – mając świadomość późniejszych wydarzeń – podjąć zupełnie inne decyzje. Otrzymuje taką możliwość i na naszych oczach rozgrywa się rodzaj improwizowanego spektaklu teatralnego z Kürmannem w roli głównej. Prowadzący/Reżyser – cierpliwie i empatycznie prowadzi swojego bohatera przez meandry jego własnej biografii, wspierając go, pomagając podjąć decyzje i udzielając rad, nierzadko kąśliwych. Tworząc warianty swojego życia, Kürmann posiłkuje się doświadczeniem, inteligencją i moralnością, jednak sytuacja komplikuje się, gdy w grę wchodzą uczucia. Bohater – mimo najszczerszych chęci – pozostając sobą, zawsze zakocha się w tej samej kobiecie, zawsze dokona tych samych wyborów i każda droga zaprowadzi go do tego samego momentu w życiu. Kürmann nie potrafi oszukać przeznaczenia. Nic nie zmieni jego relacji z żoną, nie przyniesie rewolucji, nie uchroni przed śmiertelną chorobą. Gra w życie okazuje się zatem niemożliwa i nierealna.

Spektakl przygotowany w roku jubileuszowym, z okazji 90-lecia Teatru Ateneum.

5 i 6 luty, godzina 19.00

OBSADA

Hannes Kürmann Grzegorz Damięcki
Antoinette Stein Magdalena Schejbal
Alter ego Krzysztof Tyniec
Postać I Ewa Telega
Postać II Nikodem Kasprowicz
autor Max Frisch
przekład Karolina Bikont
reżyseria Aleksander Kaniewski
scenografia
i kostiumy
Paweł Dobrzycki
współpraca scenograficzna Agata Roguska
muzyka Wojciech Borkowski
reżyseria światła Paweł Dobrzycki, Jędrzej Skajster
tłumacz, asystent reżysera
Komentarze
Udostepnij