Zapowiedzi

„Gra z Kantorem”: „projekcja La Menzogna” Pippo Delbono w Krakowie

Przed nami ostatnia już w tym roku odsłona cyklu „Gra z Kantorem”. 25 października o godz. 18.30 zobaczymy projekcję spektaklu „La Menzogna”, w reżyserii Pippo Delbono. Prelekcję poprowadzi Anna Róża Burzyńska.

La Menzogna (Kłamstwo; 2009) z pozoru jest spektaklem zupełnie „niekantorowskim”, odmiennym od poetyckich przedstawień, z których słynie Compagnia Pippo Delbono. Opowiada bowiem o wyzysku pracowników w turyńskiej fabryce ThyssenKrupp, w której w 2007 roku doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Przedstawienie jest opowieścią o dehumanizacji współczesnego świata – Delbono pochyla się nad losem ubogich, robotników i prostytutek, odsłania mechanizmy, które zdeterminowały ich losy. Reżyser nie tworzy jednak teatru dokumentalnego, lecz konfrontuje widzów z rytmicznie powracającymi bardzo emocjonalnymi obrazami i scenami tanecznymi; traktuje La Menzogna jako rodzaj publicznej spowiedzi.

Pippo Delbono bywa nazywany „włoskim Tadeuszem Kantorem” – i traktuje to jako komplement, przyznając się do inspiracji polskim artystą i z dumą podkreślając podobieństwa pomiędzy nimi. Pierwszym z nich jest niewątpliwie posiadanie własnej wędrownej trupy; Compagnia Pippo Delbono to nie tylko profesjonalni aktorzy, ale też „artyści życiowi” – często osoby z różnych powodów wykluczone ze społeczeństwa. Równocześnie Delbono (podobnie jak Kantor) ma zwyczaj osobiście pojawiać się na scenie: jako aktor, obserwator, komentator. Przedstawienia obu twórców charakteryzują się luźną, fragmentaryczną konstrukcją; tradycyjna formuła spektaklu dramatycznego ulega rozsadzeniu od środka pod naporem muzyki, tańca, cytatów z różnych dzieł kultury, wreszcie nieposkromionej aktorskiej ekspresji. Naczelną zasadą jest bowiem wolność kreacji artystycznej – to ona sprawia, że kolejne spektakle, choć utrzymane w rozpoznawalnym stylu, zaskakują nowymi rozwiązaniami i nieoczywistymi tematami.

Poniedziałek, 25 października, godz. 18.30
Wstęp bezpłatny

Komentarze
Udostepnij