Zapowiedzi

GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!

Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności. Materiał zarejestrowany na płycie o symbolicznym numerze ANA 075 będzie można usłyszeć 6 czerwca równolegle w internecie, za pośrednictwem telewizji i radia w ramach koncertu z udziałem znakomitych wykonawców.

Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski i Karol Szymanowski – pięciu kompozytorów, którzy nie tylko odważnie patrzyli w przyszłość, ale też są filarami katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Ich muzyka stale wywiera wpływ na żyjących twórców z różnych estetycznych obszarów.

„Poprosiliśmy znakomitych artystów – kompozytorów i wykonawców – o przyjrzenie się partyturom, które wyszły spod ręki polskich muzycznych wieszczów, o destylację tego, co ich najbardziej w tej muzyce porusza i o koncentrację na tych wątkach, które uwierają, wreszcie o stworzenie dzieł indywidualnych, na wskroś współczesnych, acz wybudowanych na fundamencie motywów i fraz wydobytych z muzycznej historii”, komentuje album o symbolicznym numerze ANA 075 dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Dzieła niekwestionowanych autorytetów wzięli na warsztat topowi przedstawiciele muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. W efekcie powstał nawiązujący do twórczości Henryka Wieniawskiego Kuyawiak Adama Bałdycha, znakomitego skrzypka, kompozytora i aranżera, balansującego między granicami muzycznych gatunków. Utwór ubarwia ciepłe brzmienie fortepianu Krzysztofa Dysa i ostre w wyrazie cymbały Marcela Comendanta. Przyciągający swoimi jazzowymi improwizacjami pianista Krzysztof Herdzin zwrócił się ku utworom Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego, zręcznie żonglując motywami z utworów dawnych mistrzów. Wytrawny jazzowy saksofonista Adam Pierończyk w utworze KSEOP 4.2 / AP ’20 bada wirtuozowską Etiudę Ges-dur op. 4 nr 2 Karola Szymanowskiego. Wreszcie ŁeMkONIUSZKO Adama Sztaby to brawurowy cykl trzech pieśni inspirowanych liryką wokalną Stanisława Moniuszki, z wokalem Igora Herbuta. Artystom towarzyszy, last but not least, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy prowadzona przez Maestro Marka Mosia.

Intrygujący materiał zarejestrowany na płycie stał się podstawą koncertu zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia. Już 6 czerwca o godz. 18:00 publiczność obecna online, ale także przed telewizorami i odbiornikami radiowymi będzie mogła wysłuchać utworów z GREAT ENCOUNTERS. Koncert transmitowany będzie na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, profilach PWM i ANAKLASIS na Facebooku, a także na antenie TVP Kultura i radiowej Dwójki. Nagranie na kanałach PWM i ANAKLASIS będzie dostępne także w późniejszym czasie dla wszystkich, którzy będą chcieli wrócić do tego wyjątkowego wydarzenia.

GREAT ENCOUNTERS | zobacz zwiastun koncertu

Koncert promujący płytę GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego został zorganizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia.

GREAT ENCOUNTERS

BAŁDYCH – HERDZIN – PIEROŃCZYK – SZTABA
CHOPIN – MONIUSZKO – PADEREWSKI – SZYMANOWSKI – WIENIAWSKI

Koncert poprzedzi specjalne wydanie programu Niedziela z…, emitowanego od początku istnienia TVP Kultura, który poświęcony będzie Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu. Gośćmi Katarzyny Sanockiej będzie dyrektor – redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy oraz związani z Oficyną artyści: Zygmunt Krauze i Aleksander Nowak – kompozytorzy dwóch pokoleń; Joanna Freszel – sopranistka, dla której nie ma dźwięków niemożliwych; i Danuta Gwizdalanka – muzykolog, jedna z najpoczytniejszych polskich autorek książek o muzyce, w tym najnowszej bestselerowej publikacji Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim wydanej przez PWM. 6 czerwca o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura zaproszeni goście zdradzą kulisy współpracy z Oficyną, opowiedzą o pisaniu muzyki i o muzyce oraz odczytywaniu jej, a także flagowych projektach i przedsięwzięciach Wydawnictwa.

Spędź niedzielę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym!

Najnowszy album z serii REVISIONS – GREAT ENCOUNTERS – 6 czerwca dostępny będzie w stacjonarnej księgarni PWM, na pwm.com.pl, swiatksiazki.pl, a także w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz na wirtualnych półkach sieci empik.

ANAKLASIS

A DIVISION OF

PWM EDITION

www.anaklasis.pl

www.facebook.com/anaklasisrecords/  

www.instagram.com/anaklasis

Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest instytucją kultury od ponad 75 lat specjalizującą się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Szeroka oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym oraz obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów twórczość rodzimych kompozytorów, jest także przedstawicielem czołowych zagranicznych wydawców na terenie kraju. Odpowiadając na oczekiwania współczesnego odbiorcy PWM poszerzyło swoją działalność o nową markę fonograficzną – ANAKLASIS. Jako wydawca Ruchu Muzycznego Oficyna stwarza przestrzeń dla artystycznego dialogu i naukowej refleksji, wymiany myśli i kształtowania świadomości estetycznej. PWM inicjuje działania edukacyjne będąc głównym organizatorem popularnych Dni Edukacji Muzycznej, Kursu Edytorstwa Muzycznego czy ogólnopolskiej kampanii o prawie autorskim: „Jesteś twórcą – masz prawo”. Więcej: www.pwm.com.pl

Komentarze
Udostepnij