Zapowiedzi

„Green on Screen” – III edycja Warsaw Animation Film Festival otworzyła nowy nabór

Do 7 czerwca trwa nabór do „Green on Screen, ekologicznej części III edycji Warsaw Animation Film Festival – międzynarodowego festiwalu krótkometrażowych filmów animowanych, współorganizowanego przez studio Platige Image. Tegoroczna, hybrydowa edycja, rozpocznie się 27 sierpnia i potrwa do 2 września. Oprócz nowej kategorii, filmy będą rywalizowały również w ramach dwóch konkursów – Animation Short Competition i Horror Competition. Wydarzeniu będą towarzyszyły warsztaty i panele dyskusyjne. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Ex Anima. „Green on screen” to hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia, skupiającej się na tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Do konkursu można zgłaszać filmy powstałe nie później niż w 2017 roku, poruszające zagadnienia związane z ekologią.Od pierwszej edycji festiwalu, naszym celem było pokazanie szerszej publiczności, że podejmując najbardziej złożone tematy, animacje mogą wpływać na społeczeństwo. Topniejące lodowce, wzrost poziomu mórz, anomalie pogodowe, to tylko kilka z licznych zjawisk powstałych na skutek działalności człowieka. Sekcja „Green od Screen” ma za zadanie przybliżyć skalę problemu i przede wszystkim zachęcić widza do proekologicznej postawywyjaśnia Tessa Moult-Milewska, dyrektor programowa festiwalu z Fundacji Ex Anima.Pokazom „Green on Screen” będzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wezmą przedstawiciele m.in. Post Production Forum.

Organizatorki zapraszają także na bloki filmowe, które na stałe wpisały się w krajobraz festiwalu. Widzowie, podobnie jak w zeszłym roku, będą mieli okazję zobaczyć animacje utrzymane w stylistyce horroru. W Jury konkursu na Najlepszy Animowany Horror zasiądą między innymi utytułowana reżyserka i filmowa – Daria Kopiec, a także Tomasz Popakul, twórca osiągającej światowy rozgłos animacji Acid Rain. Produkcje do tej sekcji konkursowej można zgłaszać do 1 czerwca.Oprócz filmów prezentowanych w części konkursowej, widzowie będą mieli okazję zobaczyć również filmy pochodzące z krajów nordyckich.Nasza fundacja stara się, aby każda edycja festiwalu była dla widzów okazją do przybliżenia animacji z różnych, często nieoczywistych, zakątków świata. Podczas poprzedniej edycji wyświetlaliśmy filmy stworzone w Afryce, natomiast w tym roku zapraszamy na filmy pochodzące z krajów nordyckichkomentuje Ewelina Leszczyńska, dyrektor artystyczna festiwaluKino skandynawskie to fascynacja przestrzenią i ciszą, której doświadczyć można chyba dopiero za kołem podbiegunowym. Życie w trudnych warunkach klimatycznych, bliżej natury pozwala się zdystansować do świata zdominowanego przez media. Od lat staram się promować tamtejsze kino i podejście do korzystania z dobrodziejstw natury, zarówno podczas zainicjowanego przeze mnie i wpieranego przez Ex Animę Festiwalu Filmów z Północy – Be Polar, jak i podczas Warsaw Animation Film Festival dodaje.Spośród zgłoszonych produkcji krótkometrażowych międzynarodowe Jury wyłoni również zdobywcę Grand Prix dla Najlepszego Filmu Animowanego, bez podziału na kategorie. Przyznana zostaną również Nagroda Publiczności oraz specjalna Nagroda Platige Image. W programie festiwalu znajdą się też warsztaty i masterclassy związane z animacją.Animacja to przede wszystkim tworzący ją artyści, z których każdy patrzy na świat w nieco inny sposób. Doświadczenie z poprzednich edycji pokazuje, że spotkania z twórcami to duża dawka inspiracji i wiedzy zarówno dla widzów, jak i samych twórców – komentuje Prezes Fundacji Ex Anima Beata Hoffmann, wspierająca działania festiwalowe z ramienia Platige Image.Do poprzednich edycji Warsaw Animation Film Festival zgłoszonych zostało ponad 1000 produkcji z całego świata, a w konkursach głównych widzowie mieli okazję obejrzeć 200 filmów, pochodzących między innymi z Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady, Egiptu, Chin, Singapuru czy Iranu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie www.warsawanimationfest.com


Ex Anima to założona  w przez organizatorki pierwszej edycji Warsaw Animation Film Festival – Tessę Moult-Milewską i Ewelinę Leszczyńską oraz Partnera pierwszej edycji – Platige Image, fundacja mająca na celu promocję rynku animacji i kina artystycznego w Polsce i na Świecie. Wśród celów fundacji znajdują się również edukacja w zakresie technik animacyjnych, kinematografii, trendów i technologii, wsparcie produkcji filmów artystycznych, a także promocja osiągnięć kobiet w animacji i kinie artystycznym. Fundacja współpracuje z artystami, kinami i ośrodkami kultury, tworząc platformę wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy polskimi i zagranicznymi twórcami, a także promuje wykorzystanie nowych technologii i rozwiązań w przemyśle filmowym, artystycznym oraz w edukacji artystycznej.

Jednym z istotniejszych projektów Fundacji jest Warszawski Festiwal Filmów Animowanych, który oprócz projekcji animowanych filmów krótkometrażowych, zapewnia uczestnikom dostęp do szerokiej gamy wydarzeń towarzyszących.

Platige Image to studio produkcji i postprodukcji, które specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji 3D i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo.

Zespół składa się z ponad 200 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. W ciągu ponad 20 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwali Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zobacz inne realizacje Platige Image na www.platige.com.

Komentarze
Udostepnij