Zapowiedzi

Grudniowe premiery w Teatrze Współczesnym w Warszawie

W warszawskim Teatrze Współczesnym trwają próby do dwóch przedstawień, których premiery odbędą się 4 i 18 grudnia bieżącego roku.

Pierwszą z nich będzie sztuka Marka Modzelewskiego „Kto chce być Żydem”. Reżyserem spektaklu odpowiedzialnym także za opracowanie muzyczne jest Wojciech Malajkat, ten sam, który we Współczesnym stworzył prawdziwy hit, jakim wciąż jest „Wstyd” tegoż samego autora. Scenografię stworzył Wojciech Stefaniak.

Akcja sztuki toczy się podczas uroczystej rodzinnej kolacji w dniu, gdy pani domu otrzymała tytuł profesorski, jej brat Marek chce przedstawić swojej narzeczonej członków jej przyszłej rodziny, córka gospodarzy przyjeżdża z Ameryki z narzeczonym (amerykańskim Żydem polskiego pochodzenia, jak sam się przedstawia). Przy okazji, pani profesor oznajmia, że podjęła decyzję o przejściu ma judaizm. Zapowiada się miłe, rodzinne spotkanie przy dobrym jedzeniu i wykwintnych trunkach…

W obsadzie występują (gościnnie na Mokotowskiej 13): Izabela Kuna, Cezary Łukaszewicz i Krzysztof Dracz oraz etatowi aktorzy Teatru Współczesnego: Barbara Wypych, Ewa Porębska i Andrzej Zieliński. Popremierowe spektakle zaplanowano na 5, 9 – 11, 18, 19 grudnia.

Druga premiera, „Gdybym cię nie poznał” odbędzie się na Scenie w Baraku i będzie polską prapremierą sztuki katalońskiego dramatopisarza i reżysera Sergi Belbela w tłumaczeniu Rubi Birden ze scenografią Katarzyny Kornelii Kowalczyk i światłami Katarzyny Łuszczyk. To opowieść o nieoczywistej naturze miłości, to także pytanie o to, co decyduje o naszym życiu – świadomy wybór, przypadek, a może przeznaczenie. Wszystko zaczęło się od niewinnego pocałunku dwojga dzieciaków… Pogrążony w żałobie po stracie żony i dzieci Eduardo zapada w sen, w którym pragnie wyśnić alternatywną wersję swojego życia. Chce nigdy nie spotkać ukochanej Elisy i tym samym nie przeżyć tak bolesnej straty. Okazuje się jednak, że niezależnie od podjętych decyzji ścieżki Eduardo i Elisy zawsze się przecinają – choć oni nie zawsze potrafią to dostrzec.

Jarosław Tumidajski, reżyser spektaklu i autor opracowania muzycznego, główne role powierzył Katarzynie Dąbrowskiej, Monice Pikule, Mateuszowi Królowi i Szymonowi Mysłakowskiemu. Pierwsze spektakle popremierowe zostaną zagrane 19, 30 i 31 grudnia. Bilety na spektakle popremierowe obu inscenizacji są  już dostępne w sprzedaży on-line.

/KK/

Fot. Krzysztof Krzak

Komentarze
Udostepnij