Zapowiedzi

“Gwałtu, co się dzieje!” – marcowa premiera w gorzowskim Teatrze Osterwy

W sobotę, 7 marca odbędzie się premiera sztuki Aleksandra Fredry “Gwałtu, co się dzieje!” w reżyserii Jacka Głomba.

“Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredro to klasyczna komedia z elementami groteski, dzieło raczej nie głębokie, choć paradoksalnie dotykające ważnego również dzisiaj tematu: relacji społecznych we współczesnym świecie – mówi Jacek Głomb.

Fredro poprzez doświadczenie z teatrami europejskimi czerpał z ich dziedzictwa kulturowego. Wpływ na jego twórczość miał zarówno nurt klasyczny jak i plebejski (komedii dell`arte). Stąd w intrydze scenicznej jego komedii, muzycznych wodewili, fars – pojawiają się: przebieranki, zamiany ról i przywdziewanie masek oraz różnego rodzaju nieporozumienia.

Tak też się dzieje we sławetnym Osieku, w sztuce “Gwałtu, co się dzieje!”, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek. Mężczyźni natomiast, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, robić na drutach czy chodzić na targ.

– Zdajemy sobie sprawę, że dziś nie wszystko śmieszy tak samo, jak w dziewiętnastym stuleciu. Panie w męskim przebraniu to przecież codzienność. I chociaż kostiumy będą quasi historyczne to już emocje i relacje między postaciami są mam nadzieję współczesne. Nie chcemy w spektaklu ośmieszać ani mężczyzn, ani kobiet. Wszystkim dostanie się po równo – mówi reżyser spektaklu.

To już trzecia realizacja Jacka Głomba w gorzowskim teatrze. Do współpracy przy “Gwałtu, co się dzieje!” reżyser zaprosił Małgorzatę Bulandę odpowiedzialną za scenografię i kostiumy, Łukasza Matuszyka, który stworzył muzykę do spektaklu oraz Witka Jurewicza, choreografa.

Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Projekt plakatu: Joanna Sapkowska-Pieprzyk
Asystentka reżysera: Karolina Miłkowska–Prorok

Karolina Miłkowska –  Prorok – URSZULA, burmistrz w Osieku
Krzysztof Tuchalski –  TOBIASZ, jej mąż
Kamila Pietrzak – Polakiewicz   – BARBARA, pisarz
Darian Wiesner – KASPER, jej mąż, brat Tobiasza
Marta Karmowska –
KASIA, ich synowica
Joanna Ginda – AGATA, bakałarz i dowódca straży
Mikołaj Kwiatkowski –
BŁAŻEJ, jej mąż
Bartosz Bandura –
FILIP GRZEGOTKA
Jan Mierzyński –  JAN KANTY DORĘBA
Michał Anioł – DYZMA BEKIESZ, oficer
Cezary Żołyński – MAKARY, szeregowiec

Teresa Gałła  – inspicjent -sufler

Komentarze
Udostepnij